fot-o-grafiti.hr

Forum za polaznike tečajeva
Sada je: 23 lis 2021, 16:18.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 11 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
PostPostano: 21 lis 2010, 13:13 

Dakle ovako.

Trebam zaista savjet/pomoć/rješenje izlaska iz nedoumice :? :roll: :|

Želim proširiti moju "bogatu" zbirku opreme jednim širokokutnim objektivom.

Koristim tijelo sa crop faktorom - 450D - i jedino od objektiva (uz onaj u kitu koji ni ne koristim) imam 50mm 1.4 (kojim sam prezadovoljna).

U mom fotografskom radu primjetila sam da mi je potreban širokokutni objektiv. Kao i što sam puno "mozgala" :roll: dok sam se odlučivala na kupnju 50-tke, tako i sada već mjesecima mozgam (jer zaista želim biti zadovoljna onime što kupim, s time da i nije jeftina ta investicija) i tome je došao kraj. :shock:

Pitanje je: 10-22/ 1:3,5-4,5 USM ili 17-40/ 1:4,0 L USM ???? :? :?: :? :roll:

Znam da je za moj trenutni crop faktor 17-40 mm preširok, no u budućnosti bih ga mogla upotrebljavati na FF tijelu. No, nisam sigurna da ću u skoroj budućnosti uzimati novo tijelo, (zadovoljna sam ovim koje imam) te sam odlučila ulagati u kvalitetne objektive.

Ne znam ni sama što da radim. :?: Zato sam se odlučila napisati post i zamoliti vas za iskustvo/savjet, što god.

I još dodatno pitanje koje mi je prisutno u glavi.... ne uzimati zoom, nego 28mm 1.8??? :? :?:

Poludit ću. :mrgreen:

www.leabogovic.com

Vrh

PostPostano: 21 lis 2010, 17:19 

Lea je napisao/la:
Pitanje je: 10-22/ 1:3,5-4,5 USM ili 17-40/ 1:4,0 L USM ???? :? :?: :? :roll:

Znam da je za moj trenutni crop faktor 17-40 mm preširok, no u budućnosti bih ga mogla upotrebljavati na FF tijelu.

Preuzak misliš ;)

Pa ako nisi sigurna da bi uskoro prešla na FF onda radije uzmi taj 10-22mm.

Lea je napisao/la:
I još dodatno pitanje koje mi je prisutno u glavi.... ne uzimati zoom, nego 28mm 1.8??? :? :?:

Poludit ću. :mrgreen:

A fiksna 28-mica, pa ako ti zoom nije prioritet, onda definitivno prime. Navikla si na kvalitetno (50mm f1.4), nema zuma koji će te zadovoljiti kvalitetom fotke.

Vrh

PostPostano: 22 lis 2010, 11:17 

Ja dok sam mislio ostati na 40D, htio sam kupiti doticni 28 mm i rjesiti se Tamrona. Ali doticni objektiv idealno zamjenjuje 50tku na cropu, to jest nije sirokokutni nego cisti normalni, stoga je moja ideja bila imati 10-22 (bolje od toga u sirokom kutu za crop nema nazalost, nikakav prime osim 14L tu ne postoji, a za te novce prakticki kupis 5D Mk2), 28 1.8, 50 1.4 i 100 2.8 macro.

Only a fool never changes his mind. A wise man has a theory and if a fact comes along that changes that theory, he throws out the theory. A fool believes that if a fact comes along that changes the theory, he throws out the fact.

Photography wise, there's nothing a Saturation -1 couldn't handle.

Vrh

PostPostano: 22 lis 2010, 13:23 
Lea, nije Canon usamljen u ultrasircima. Imas i Sigmu 10-20mm 4-5.6 HSM koja je dobila pet zvjezdica na testu Photozone a koja se nadje za 500 dolara (dakle dvostruko jeftinije od canona). Imas i Tokinu 11-16mm f2.8 koja je isto dobar odabir jer osim vrhunske ostrine ima i veliki otvor blende i jos bolju kvalitetu izrade. Canon ima prednost u odnosu na ova dva objektiva u kontroli distorzije i za 1 mm siri kut (od tokine) ali osim toga nije senzacionalan objektiv po optickoj kvaliteti.

Ja isto mozgam koji ultrasiroki da uzmem, al to vjerovatno nece biti Canon osim ako ga ne nadjem po niskoj cijeni. Ionako ces kad tad pozeljet prec na FF (osim ako mislis ostat na cropu, ali onda se i investicija u 50mm f1.4 cini previse 8-) ). Sve ovisi i o lovi koju mislis dat.

Zapravo, ako mislis prelazit (neka to bude i za 5-6 godina, objektivi su prakticki vjecni) na FF, logicnije se cini uzet odmah ultrasirac za FF, koji bi imao slicnu ulogu i na crop tijelu. Jednim udarcem ubijes dvije muhe, kao i u slucaju teleobjektiva, npr. 70-200mm. Naravno osim ako ne uzmes gore spomenute UŠ za crop po niskoj cijeni pa si sigurna da ces ih lako udomit poslije, a mozda i u medjuvremenu izadje i jos kvalitetniji ultrasirac za FF sa IS-om :lol: .

Vrh

PostPostano: 22 lis 2010, 13:59 

Za razliku od Oka sokolovog ja sam posjedovao 10-22 od Canona pa mogu govoriti o njegovim kvalitetama neovisno o hrpi internet reviewa. To je opticki odlican objektiv, jako ostar za zoom, jako dobrog kontrasta i boja sa prisutnom distorzijom i dosta malim kromatskim aberacijama.
Navedena Sigma je dobila ocjenu 3 zvjezdice za opticku kvalitetu na Photozoneu, a 5 zvjezdica za price/performance index. Moje iskustvo sa svim objektivima koji nisu od originalnog proizvodjaca jest da mjenjaju boje u odnosu na originalne objektive, nekome to moze pasati, nekome ne. Osim toga, iako im je ostrina dobra, najcesce im fali kontrasta (npr. Tamronu 17-50 2.8).
Tokina bi mogla biti zanimljiv objektiv, ali ne moze se nabaviti u Hrvatskoj niti servisirati ovdje, ne mozes je isprobati, a kupovati narudzbom "macka u vreci" iz inozemstva nikad nije pametno.
Treba kupovati objektive za sustav koji imas, npr. 70-200 je daleko logicniji objektiv na FF nego na cropu.

Only a fool never changes his mind. A wise man has a theory and if a fact comes along that changes that theory, he throws out the theory. A fool believes that if a fact comes along that changes the theory, he throws out the fact.

Vrh

PostPostano: 22 lis 2010, 15:58 
tko ti kaze da nisam isprobao 10-22mm? jesam, jesam.... 8-)

ali svejedno mislim da desetak i vise detaljnih recenzija od profesionalaca na internetu (a ne subjektivni dojam nekoga od nas) govori u prilog onome sto sam napisao, a to je da taj objektiv ne odskace po nicem drugom od ovih objektiva koje sam naveo, osim po nešto manjoj distorziji i eventualno manjim CA (od tokine, sto se danas lako ispravlja softverom).

Spominjes kako je ta Sigma dobila tri zvjezdice za opticke kvalitete, pa sto? Toliko je dobio i znatno skuplji (kod nas pljackaski skup) Canon kojeg dizes u nebesa a Sigma ima i zvjezdicu vise od canonovog objektiva po pitanju mehaničke kvalitete. Da ne spominjem koliko je jeftiniji. Tokina je dobila 4 zvjezdice u istoj kategoriji (i 4 u kategoriji mehaničke kvalitete za razliku od 3 canonove), dakle smatraju ga najboljim ultrasircem za APS-C. Photozone ima dosta ostar kriterij po pitanju zvjezdica, i to treba imati na umu. i uvijek usporedjivati istim kriterijom. Recimo, mnogi ne uzimaju u obzir da su neki stariji objektivi testirani na starijim tijelima, s manjom gustocom pixela po senzoru, koji bi na danasnjim tijelima polucili dosta slabiji rezultat po pitanju rezolucije.

Sto se kontrasta tice, istina je da on varira od objektiva do objektiva ali nije tocno da svi objektivi od drugih proizvodjaca (ali i od canona, primjerice kit objektiv ima sranje kontrast) imaju losiji kontrast od Canonovog - to je naprosto neistina. 8-) Primjer je moj tamron koji ima izvrstan kontrast, ali isprobao sam i tokinu 11-16mm i mogu reci isto. Pomak u bojama u odnosu na Canonove je moguc, ali to je po meni stvar ukusa, sto si spomenuo i ranije kad si rekao da ti Nikonove boje vise pasu. Sto se kupovanja iz inozemstva tice, ja vec duze vrijeme kupujem macke u vreci i nisam nijednom pozalio. Pozalio sam kod kupovine domaceg macka (canonovog) u vreci. O kupovini u KSU nit ne razmisljam iz navedenih razloga. Inace, pojavile su se nevidljive sile koje su onemogucile uvoz u Hrvatsku, odnosno kupovinu objektiva preko ebaya od dobrog dijela prodavača, ali ima i tome lijeka :lol: )

Uglavnom, mozda ces promijeniti i misljenje i oko ove teme kao sto si promijenio misljenje o tome da nije uopce vazna oprema, nego covjek koji barata njom 8-) (u kontekstu toga kad sam ti govorio o tome da bi eventualno prešao na Nikon na koji si na kraju ti presao) I o ergonomiji, kada si tvrdio da Canon (mislim da je bila rijec o 7D) ima dosad najbolju ergonomiju.. 8-)

Vrh

PostPostano: 22 lis 2010, 17:48 

Prema svim doticnim reviewima ima ima znacajno manju distorziju i manji CA, s obzirom da se opticki prilicno tesko postize, rekao bih da je rijec o kvalitetnijem objektivu. I ostrina se moze korigirati softverom, zove se Unsharp Mask. Ja znam da je 10-22 koji sam ja imao ostrinom bio jako blizu 70-200, a kontrastom i generalnom kvalitetom slike tu negdje. Tamron nazalost tu nije. Moj 10-22 je mozda bio i bolji od prosjeka, ali sam imao mogucnost u KSU isprobati dva primjerka i uzeti onaj koji mi se cinio bolji.

Sigma u HR kosta 4900 kn, a Canon oko 6000 kn, a vjerojatno i manje sa popustom u KSU. Razlika u cijeni je 20%. Takav je odnos i vani. Sigma je poznata kao firma sa uzasnom kontrolom kvalitete, sto cini rizik narucivanja izvana ogromnim. Ovdje barem mozes vratiti objektiv kojim nisi zadovoljan.

To po meni iskljucuje Tokinu, jer je u Hr jednostavno nemas gdje servisirati i vratiti. Mozes je pokusati preprodati, ali nekom tko se bavi fotografijom, a ne dilanjem objektiva, to je previse truda nizasto.

Nisam promijenio misljenje oko toga da oprema uopce nije vazna, procitaj drugu temu koja se vodi u ovo vrijeme, nego oko toga da Canon-Nikon aparati rade fotke iste kvalitete. Fotke se razlikuju, ali ja radim iste fotke sa Nikonom kao i sa Canonom, samo mi je sa Nikonom ljepse raditi, fotke su znacajno cesce u fokusu, mogu ih vise povecati i ne moram se toliko zamarati sa obradom poslije. Isti razlog zasto bi uzeo i kvalitetniji objektiv. Promjena aparata ne moze te uciniti boljim fotografom, ali moze uciniti da zeljeni rezultat postizes lakse.
A 7D daleko najbolje lezi u ruci od svih Canona ikad napravljenih, a mislim i od D700, to sam rekao jednom i jos uvijek stojim pri tome. Osim toga napokon ima on/off prekidac na dobrom mjestu, ali sve druge komande su iste kao i na drugim Canonima tog ranga i to je znacajno losije.

Vrh

PostPostano: 22 lis 2010, 19:40 
da, ovo za ostrinu si u pravu, da se to fino iskorigirat sa unsharp maskom (ima ga i u psu, a ta tehnika je poznata jos iz 30-tih godina proslog stoljeca)

Ja moram priznati da je moja kopija Tamrona stvarno jako ostra od f4 nadalje, a i na f2.8 je jako ostra u sredini i na 17mm (a i na 50mm mi je ostrina sasvim na mjestu) a isto je potvrdio i Igor iz Tamrona koji je rekao da je na 2.8 objektiv malo manje ostar od prethodnika a na f4 nadalje isti, s cime bi se slozio, ali trebalo bi to detaljno analizirati na istom tijelu jer sam imao i ranije primjerke tamrona 17-50 bez VC-a koji mi iskreno na 2.8 i nisu bili vidljivo ostriji od ovog sa VC-om. Tako da mislim da su one mutne test slike rezolucije na 2.8 na digital picture ili los sample ili nesto drugo...i meni je bilo cudno to. Al naravno nije sve u ostrini, tu je i brzina i tisina fokusa, kvaliteta izrade, VC...vjerovatno da sampleovi variraju, cuo sam da ih ima made in Japan i onih koji nisu made in Japan, a za ove made in Japan (tko je to naveo) sam cuo dosad odlicne recenzije. uostalom, ako je i nesto malo manje ostar na 50mm na 2.8, kod portreta je cesto i pozeljno da lice nije najostrije, to se i tako uvijek zagladjuje. Da ne govorim da je CA prakticki nevidljiv, sto povecava subjektivni dojam o kvaliteti optike.

UPDATE: evo prije par minuta sam naisao na clanak gdje tip tvrdi da su samo prvi primjerci ovog objektiva imali problema s ostrinom te da su kasnije recenzije bile jednoglasne u ocjeni da je objektiv na razini ranije verzije:
http://forums.dpreview.com/forums/read. ... eview&qf=m

recenzije na Amazonu (medju njima je i moja s uploadanim fotkama u galeriji) gdje su ljudi takodjer ili jako zadovoljni (vecina) ili njih par nezadovoljnih http://www.amazon.com/Tamron-17-50mm-Vi ... ddFiveStar
Na Slrgear.com prosjecna ocjena od strane korisnika je vrlo visokih 9.50 - neki tvrde da je objektiv ostriji i od canonovih i nikonovih ekvivalenata.

Da, SIgma i Canon su toliko u HR, ali konkretno za mene je nova Sigma 17-50mm 2.8 OS (na razini canona 17-55 po ostrini i gotovo svemu ostalome izuzev distorzije koja kod S nije velika ionako) oko 3300 kn. I ovaj ultra sirac od sigme je i jeftiniji

Slazem se konacno i s ovim zadnjim sto si napisao, dobar fotograf je dobar ali zasto si ne bi olaksao stvari i kupio opremu koja ti odgovara. 7D je najbolji APS-C aparat, ali sa FF je stvar malo drukcija, nisam imao doduse u ruci D700 pa ne mogu reci nista o njemu. Ove razloge koje si ranije naveo kao razloge prelaska meni se ne cine velikim, jer i 7D ima sigurnosni mehanizam za kotacic, a da li se blenda okrece s lijeva na desno ili obrnuto ne cini mi se kao presudan razlog prelaska, nego bi mi to prije bili razlozi koje sam tamo napisao, ali u svakom slucaju bolje da si to sad napravio, nego kasnije kad ces imat brdo skupe opreme.

Vrh

PostPostano: 22 lis 2010, 21:28 

Mislio sam na kotacic kojim se mjenja mod snimanja. Onaj gore u lijevom uglu, taj nema nikakvu blokadu i meni se na 40D non-stop mijenjao kod vadjenja, a kako je M mod odmah ispred onog glupog A-DEP onda ne bih znao sta se dogadja.

Ima tu jos puno stvari, ali ovo nije tema za to, nego koji bi sirac Lea htjela kupiti, jelte. Moja preporuka je 10-22 ako zeli pravi sirac a 28 1.8 ako zeli ekvivalent neke 50tke.

Ima tema Canon-Nikon sada pa mogu sve svoje opservacije o razlici u kontrolama tamo izloziti, ako zelis.

Vrh

PostPostano: 23 lis 2010, 09:11 
pa da i mislio sam na tu blokadu i taj kotacic za modove . Vjerovatno je to lose rijeseno kod 40D, jer na mojoj 450-ici mi se to nikad nije dogodilo...
usput, jos jedan razlog je zasto bi presao na Nikon bolji senzor, tj. veci dinamicki raspon senzora, čak i jeftinjak Nikon D5000 tu pere i 7D, a D3x i D3s su medju prva 3 mislim.

da, malo smo OT 8-)

Zadnja izmjena: oko_sokolovo; 24 lis 2010, 20:15; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh

PostPostano: 23 lis 2010, 10:46 

Vidi odgovor na Canon-Nikon temi da vise tu ne bude OT.

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 11 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir: