fot-o-grafiti.hr

Forum za polaznike tečajeva
Sada je: 27 stu 2021, 13:16.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
PostPostano: 11 lis 2010, 01:17 

Evo jedna zanimljiva tema:
mogućnost video snimanja u SLR fotoaparatima i koliko je to potrebno ozbiljnim fotografima, koliko amaterima, a koliko profi snimateljima.

Dakle prvo nekoliko citata iz teme kojima tamo i nije bilo mjesto:

oko_sokolovo:
A ako ces htjet snimat i video, falit ce ti stabilizacija (po meni vrlo korisna stvar i kod fotografiranja, bez obzira sta Nikon i ostali pametnjakovici pisali na internetu).

rizibizi:
Video?? Otom-potom, nekome tko se bavi FOTOGRAFIJOM, video treba možda samo malo za zafrkanciju. Sasvim druga stvar je što ti aparati snimaju vrhunski video, pa ih kupuju i video-profići

oko_sokolovo:
ne slazem se ni oko videa, obzirom da mnogi zaradjuju na toj funkciji integriranoj u aparate (vjencanja i sl.)

rizibizi:
Fotografi koji su fotografirali svadbe i dalje ih samo fotografiraju. S druge strane oni snimatelji koji su snimali svadbe, sad možda snimaju sa canon aparatima ali ne fotkaju u isto vrijeme. Ja ne znam nikoga da i snima i fotka u isto vrijeme i da to radi profesionalno. Ali kao što rekoh to je za neku drugu temu.

oko_sokolovo:
pa logicno je da covjek ne moze u isto vrijeme odraditi te dvije radnje, ali moze biti jedan od recimo 3-4 fotografa vjencanja na nekoj lokaciji koja nije pokrivena ostalima, i lijepo prebaciti u video mod, i biti video snimatelj, hop! a moze i koristiti samo jedno od tih tijela, ovisno o tome sto slika ili snima, dok drugo place i lezi u torbi. a moze i imati jedan objektiv na jednom tijelu i drugi na drugom pa nositi na ramenima, kao sto to radi bezbroj drugih profesionalnih fotografa vjencanja. cak ne mora ni koristiti video

rizibizi:
Kaj sad ne mora koristiti video, pa kaj nisi tu spominjal prednost videa, kak sad da ga ne mora koristiti. I kakva 3-4 fotografa vjenčanja na lokaciji koja nije pokrivena ostalima... kak nije pokrivena ak' ih ima 3-4, misliš nema snimatelja ili... aaaa!?!??

E ja sam se tu na kraju totalno pogubil jer očito nemrem baš pratit to izlaganje s teško uočljivim argumentima i upotrebom retoričkih figura :ugeek: :mrgreen:

Dakle moje je mišljenje da fotografu koji se profesionalno bavi fotografiranjem, opcija videa nije poslovno interesantna jer većina njih niti nema znanja o snimanju a kamoli obradi istog. Dakle govorim o profesionalnom snimanju i profesionalnoj obradi, a ne amaterskoj zaj....cijji.

Naravno da je sama opcija interesantna i fotograf tu može početi nešto i eksperimentirati u tom smjeru, ali je to daleko od ozbiljnog posla snimatelja, prvenstveno zbog nedostatka znanja i iskustva na tom području. Ja kao fotograf sa 7-8 god. iskustva mogu reći da još imam puno za naučiti o fotografiranju i obradi fotografije, a kud da se još petljam u video... ej halooo!!

Druga stvar su profesionalni snimatelji videa koji su otkrili da 5D uz par kvalitetnih L objektiva vrijednosti do 50- 60 tisuća kuna, daje skoro kvalitetan video kao video kamere od 300 -400 tisuća kuna. To sam i saznao razgovarajući sa jednim profi snimateljem.

I naravno da ljudi na tome i zarađuju, ali zarađuju snimatelji a ne fotografi. I ne vjerujem da na svadbi jedna osoba može i fotografirati i snimati svadbu a da to bude kvalitetno. Ja nisam bio na puno svadbi kao fotograf, tj. bio sam samo kao asistent, ali znam da ne bih imao vremena niti kao asistent zafrkavati se i eksperimentirati sa videom u tim situacijama, za to postoji snimatelj i gotova priča.
Dakle ako na svadbu dolazi dva fotogafa i jedan snimatelj onda se zna tko fotografira a tko snima pa makar bili svi sa 5D oko vrata.

Molim na ovoj temi kvalitetnu raspravu a ne Bandićevsku retoriku da se ne zna tko pije a tko plača.

Dakle oko sokolovo, molim konkretno, nemoj sad fulat balun. Bajdvej pitanje za tebe: vjerojatno si fotkao svadbe, da li si uspio napraviti tada i koji video koji si onda naplatio??

Vrh

PostPostano: 11 lis 2010, 09:57 
Site Admin

Slažem se Rizijem - ja sam se čak svojevremeno i pokušavao baviti videom, ali sam odustao jer to zaista neme veze s fotografijom. To su dvije različite stvari - uostalom kompakti imaju video još od kada i postoje kao kategorija, pa nije došlo do neke revolucije. Znam da kvaliteta nije ista, ali za zabilježit neki trenutak za uspomenu je dovoljna, pa ipak ljudi ih uglavnom koriste kao foto aparat.

Potražnja za video je daleko ispod potražnje za fotografijom - čak i nakon vjenčanja ljudi uglavnom nalaze da im je zanimljivo gledati fotografije, a da im je video dosadan - pogotovo s tuđeg vjenčanja :D

Vrh

PostPostano: 13 lis 2010, 07:17 
@rizibizizi, odgovoriti cu bez citata jer mi se ne da citirati sve pojedinacno:

mozda si me krivo shvatio, kad sam mislio na 3-4 fotografa vjencanja, mislio sam na kompletnu produkciju, dakle i fotografe i snimatelje. cinjenica je da je crop rjesenje za video daleko povoljnije od FF rjesenja, a rezolucija videa jos nije ni blizu onoj fotografskoj, analogno tome crop je i vise nego dovoljan. cak i crop cropa, sto se moze naci na primjerice 550D 8-)

napisao sam svoje misljenje, s kojim se naravno nitko ne mora sloziti, ali i sam si podcrtao pred kraj teksta da su profesionalni snimatelji odusevljeni onim sto se dobija za novce u ovim malim aparatima (uzmi primjer kontrolu DOF-a koja je dosad bila nezamisliva za obicne smrtnike, a vjerovatno i sam znas koliko kamere koje su to u stanju omoguciti kostaju. ne vidim zato razlog zasto se primjerice ti ili netko drugi ne bi bavio i jednim i drugim profesionalno, naravno ne istovremeno :lol: recimo, snimis neku reklamu, ili forspan u petak pa u subotu fotografiras vjencanje. ili uletis kao snimatelj na vjencanje za cije fotografiranje ja zaduzen neki tvoj kolega koji naravno, treba video (ne znaju svi sve). na to sam mislio. za mene je montaza (pa i snimanje) videa prilicno jednostavna stvar, nema tu puno mudrovanja.

mislim da je fantasticna stvar da se postojeci objektivi mogu iskoristiti i za profesionalno snimanje videa. sve to govorim zato jer sam prije ulaska u DSLR svijet fotografije radio na dvije tv kuce i u jednoj privatnoj kuci, sve tri tvrtke bavile su se iskljucivo produkcijom videa i montazom, kojom sam se konkretno bavio.

dakle, odgovor na tvoje pitanje, da, profesionalno sam snimao DV kamerama ali dslrovima zasad ne (bar dok ne nabavim 7D jer sada ni nemam tu mogucnost). ali, mozes iz postova i blogova na netu zakljuciti da mnogi to rade. ima jos djecjih bolesti, ali danas se i poznati tv show-ovi ili cak i serije u usa snimaju primjerice 7D-om ili 5D-om mark II.

ja bih rekao da fotografija ima veze s filmom jer i u filmu postoji direktor fotografije, koji se bavi aspektima svjetla. i film je niz slicica (24 framea) 8-) i potraznja za videom nije mala, dapace, i kod vjencanja ...u videu se vrti daleko veca lova nego u fotografiji, u cijelom svijetu pa tako i u hrvatskoj. samo na prebacivanju vjencanja s vhs-a na DVD (ili video materijala s bete na druge medije), moj sef je je jako dobro zaradjivao. cak su me ljudi koji su kupovali kamere za hobi (firma je prodavala i kamere) trazili da im se u fusu daje instrukcije iz montaze. kod nas nema kvalitetne skole za to (ako je to i akademija jako joj je mali kapacitet), pa predlazem prosirivanje tecajeva i videom :D :D to bi vjerovatno zahtijevalo promjenu imena kluba u foto-video klub 8-)

inace, daleko najbolji vodic koji sam vidio za hdslr video je na B&H http://hdslr.bhphoto.com/Home.php?cm_sp=HDSLR-_-HDSLR`Guide-_-HDSLR`Go2Guide. obavezno pogledati

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir: