fot-o-grafiti.hr

Forum za polaznike tečajeva
Sada je: 23 lis 2021, 15:14.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 44 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
PostPostano: 06 lis 2010, 08:47 

Molim vas za savjete i preporuke,koji objektiv iz L serije kupiti kao univerzalni objektiv
Razmišljao sam o 24-105 f4 L :?:
Hvala!!!

Vrh

PostPostano: 07 lis 2010, 11:07 

Davor je napisao/la:
Hvala!!!

Pa što se tiće eL-ova taj 24-105 bi i bio neki "univerzalac". Iako tih 24mm na tjelima s APS senzorom (38mm) zna biti ponekad malo... hm preusko za svakodnevne potrebe :? . Za FF je OK!

Vrh

PostPostano: 07 lis 2010, 18:27 

Da, bilo bi dobro da prvo kazes na kojem ga tijelu mislis koristiti?

Only a fool never changes his mind. A wise man has a theory and if a fact comes along that changes that theory, he throws out the theory. A fool believes that if a fact comes along that changes the theory, he throws out the fact.

Photography wise, there's nothing a Saturation -1 couldn't handle.

Vrh

PostPostano: 08 lis 2010, 10:36 

Za početak dok se ne skupi neka lova koristio bi ga na 400d,pošto bi htio prvo kupiti kvalitetna stakla a tek onda bolje tijelo.
Znam da je nemoguće imati jedan objektiv kao univerzalac...ali recesija čini svoje. :cry:

Vrh

PostPostano: 08 lis 2010, 10:48 

Imao ti je iz kluba Yul taj objektiv na svom 450D pa ga je na kraju prodao, nije bio zadovoljan.

Moras uistinu vidjeti da li ti za univerzalnu primjenu nije stvarno preuzak.

Ja mogu govoriti iz iskustva tog jednog jedinog koji sam probao na svojoj 40tki i nije me bas odusevio, 24-70L mi je bio daleko bolji, ali tu je najvjerojatnije rijec i o varijacijama u kvaliteti.

Ali inace za te novce mozes na miru kupiti 3 dobra prime objektiva, a za crop tijelo ti je tako i onako bolji univerzalni objektiv neki od EF-S objektiva koji pocinju od 15-18 mm. Zasto mora biti L serija?

Only a fool never changes his mind. A wise man has a theory and if a fact comes along that changes that theory, he throws out the theory. A fool believes that if a fact comes along that changes the theory, he throws out the fact.

Vrh

PostPostano: 08 lis 2010, 12:35 

lovric je napisao/la:

Ali inace za te novce mozes na miru kupiti 3 dobra prime objektiva, a za crop tijelo ti je tako i onako bolji univerzalni objektiv neki od EF-S objektiva koji pocinju od 15-18 mm. Zasto mora biti L serija?

Volio bih imati objektiv iz L serije,jednog dana mislim kupiti bolje tijelo,možda 5d,
u tom slučaju bi mi EF-S objektivi bili beskorisni...tj puno bih izgubio kad bi ih prodavao.
Tražim neki objektiv koji bi bio dobar na sadašnjem tijelu 400d a da mi koristi i kad kupim bolje tijelo

Vrh

PostPostano: 08 lis 2010, 17:54 

Ne znam, ja bi u tom slucaju da ti je bitan L preporucio 17-40 f/4 L i 100 f/2.8 ili 85 1.8.
Inace, mislim da bi sa 28 1.8, 50 1.4 i 100 2.8 Macro koji dodju otprilike istu cijenu imao set koji 24-105 jede za dorucak i moze ici na FF, a jedini pravi Canon sirac za crop koji bi ja preporucio je 10-22.
Ali, na kraju, moras sve to sam isprobat i donijet sam odluku sto ti najbolje pase.

Vrh

PostPostano: 10 lis 2010, 12:29 

Davor je napisao/la:
Volio bih imati objektiv iz L serije,jednog dana mislim kupiti bolje tijelo,možda 5d,
u tom slučaju bi mi EF-S objektivi bili beskorisni...tj puno bih izgubio kad bi ih prodavao.
Tražim neki objektiv koji bi bio dobar na sadašnjem tijelu 400d a da mi koristi i kad kupim bolje tijelo

Za 5D bi 24-105 bio ok objektiv ako misliš i ostati samo na njemu (kao što rekoh, ok je za univerzalac).

Ali ako misliš dalje ulagati i u objektive taj 24-105 će ti na kraju vjerojatno biti viška, tj najmanje ćeš ga upotrebljavati (znam dosta ljudi koji su to prošli i svi su na kraju taj prodavali).

Radije onda uzmi 17-40 kako ti i Lovric preporuča, koji ti je sad super za crop faktor koji imaš, a kasnije ćeš ga super nadopuniti sa još nekim drugim L objektivom. Ja trenutno na crop faktoru najviše upotrebljavam taj 17-40 i 70-200. Imam i 28-135mm koji sam prvog kupio i sad ga rijetko kad stavljam na aparat, ali kao prvi i jedini objektiv mi je bio najbolja varijanta.

Vrh

PostPostano: 10 lis 2010, 18:03 
Davor je napisao/la:
Za početak dok se ne skupi neka lova koristio bi ga na 400d,pošto bi htio prvo kupiti kvalitetna stakla a tek onda bolje tijelo.
Znam da je nemoguće imati jedan objektiv kao univerzalac...ali recesija čini svoje. :cry:

moj savjet ti je da izbjegnes "katicu za sve" 24-105mm koja je u slucaju cropa malo korisna i kupis ili Tamron 17-50mm f2.8 (verziju sa ili bez stabilizacije, ova prva se nadje za 2500 kn novi, druga oko 2000 kn a izbor nije lagan jer ovisi i od potrebe za snimanjem videa, meni osobno novija verzija puno bolje lezi u ruci, ima dosta tisi fokus, efektnu stabilizaciju i opcenito vrlo sam zadovoljan svime osim servo af, koji je prosjecan, sto je logicno obzirom na mikromotor u objektivu) ili novu Sigmu 17-50mm f2.8 HSM OS koja je izuzetno ostra i ima bolji motor od tamrona (iako ce te i Tamron vise nego zadovoljiti po svim pitanjima), prema testovima na razini Canon 17-55mm (cak i bolja na nekim parametrima), koji je i dvostruko skuplji od nje. Ta Sigma je oko 3600 kn. Prodat ces ih barem za lovu za koju si ih kupio, dakle po meni nista ne gubis a uvijek ti moze i ostati za crop tijelo koje bi trebao imati uz FF, iz vise razloga a jedan od razloga je to sto je Canon crop tijela (kao 7D) odabrao kao specijaliste za akcijsku/sport/wildlife fotografiju a FF tijela (jeftinija, uvjetno receno) za sve osim toga. Drugi razlog je da ako se mislis profesionalno baviti fotografijom, primjerice vjenčanjima, trebat ce ti 2 tijela (po jedno crop zbog jeftinijih objektiva sa stabilizacijom i opcenito jeftinijeg rjesenja za video).

A mozes se odluciti i direktno za 17-40mm sto ti je savjetovao Lovric, ali za FF je opet puno primjerenije imati kombinaciju 24-70mm i ultra sirokokutni 10-20, ili 12-24mm primjer. A ako ces htjet snimat i video, falit ce ti stabilizacija (po meni vrlo korisna stvar i kod fotografiranja, bez obzira sta Nikon i ostali pametnjakovici pisali na internetu :lol:)

sto se tice teleobjektiva za generalnu primjenu a koji su i za FF i za crop tijela, sada je daleko najbolji best buy nedavno u prodaju izasli Tamron 70-300mm (blenda nije fiksna doduse, krece na f4 ALI na FF f4 nije lose sta se bokeha tice koji je i inace izvrstan na ovom objektivu) VC sa USD (prvi pravi motor kod tamrona) i prvi rezultati, ostrine i fokusiranja, su odusevili ljude, a kosta smijesnih 2500 kn.

Ali nisi najjasnije postavio pitanje: ako zelis ici odmah na FF, onda je kombinacija objektiva koje bi ti preporucili preskupa za recesiju koja te zahvatila :D Zato sam odgovor usmjerio u pravcu koraka od APS-C do FF. Ako se ima love, onda nije problem izabrati, ali onda se ovakva pitanja vjerovatno ni ne postavljaju 8-)

Vrh

PostPostano: 10 lis 2010, 19:50 

oko_sokolovo je napisao/la:
moj savjet ti je da izbjegnes "katicu za sve" 24-105mm koja je u slucaju cropa malo korisna i kupis ili Tamron 17-50mm f2.8 (verziju sa ili bez stabilizacije, ova prva se nadje za 2500 kn novi, druga oko 2000 kn a izbor nije lagan jer ovisi i od potrebe za snimanjem videa, meni osobno novija verzija puno bolje lezi u ruci, ima dosta tisi fokus, efektnu stabilizaciju i opcenito vrlo sam zadovoljan svime osim servo af, koji je prosjecan, sto je logicno obzirom na mikromotor u objektivu) ili novu Sigmu 17-50mm f2.8 HSM OS koja je izuzetno ostra i ima bolji motor od tamrona (iako ce te i Tamron vise nego zadovoljiti po svim pitanjima), prema testovima na razini Canon 17-55mm (cak i bolja na nekim parametrima).......

Ma oko moje sokolovo, pita čovjek za L objektive, pa valjda zna zašto to traži, a eto ti promašio ceo fudbal pa ošo na Tamrone i Sigme, stabilizaciju i servo, 2 tjela, video i tiši fokus itd... HalOOooO!!

A mozes se odluciti i direktno za 17-40mm sto ti je savjetovao Lovric, ali za FF je opet puno primjerenije imati kombinaciju 24-70mm i ultra sirokokutni 10-20, ili 12-24mm primjer. A ako ces htjet snimat i video, falit ce ti stabilizacija (po meni vrlo korisna stvar i kod fotografiranja, bez obzira sta Nikon i ostali pametnjakovici pisali na internetu :lol:)

Sa ovim se baš ne bih složio, pa baš ne treba svakom širac od nekih 12mm na FF-u, po meni je 17-40 i više nego dovoljno široko za osnovne stvari. Video?? Otom-potom, nekome tko se bavi FOTOGRAFIJOM, video treba možda samo malo za zafrkanciju. Sasvim druga stvar je što ti aparati snimaju vrhunski video, pa ih kupuju i video-profići, ali to je već za neku sasvim drugu priču.

Pročitajmo naslov teme još jedanput: Koji objektiv (bez množine, znači 1 kom. se traži) iz L serije kao univerzalac?

Vrh

PostPostano: 10 lis 2010, 21:28 
nisam ja otisao daleko, nego covjek nije znao postaviti pitanje. Nije u naslovu spomenuo radi li se o crop tijelu ili ne, sto bitno mijenja na stvari. Ali mozda nisi procitao njegove kasnije postove gdje spominje i recesiju, dakle za vjerovati je da (kao i vecina nas) bira sta ce kupit.

isto tako, nisi dobro procitao sto sam napisao vezano za sirce, spomeno sam da je kombinacija 24-70mm po meni bolja od 17-40 za FF, jer je logicno da ces pozeljeti i ultra sirac, a i da ces imat 70-200mm, sto cini vrlo logican raspored zarisnih duljina. po tvome bi bilo 17-40mm, 70-200mm, bez ultra sirca, sto je definitivno manje logicno od prvog.

ne slazem se ni oko videa, obzirom da mnogi zaradjuju na toj funkciji integriranoj u aparate (vjencanja i sl.)

Pa cak ni oko toga da je L serija nuzna da bi se radile profi fotke. Dakle ja sam dao svoj savjet na temelju onoga sto sam procitao od covjeka, a ne cita se naslov vec ono sto je covjek stvarno htio pitat :P (bez uvrede za tog covjeka, ali konstatacija), pa neka on sam procijeni da li sam promasio ceo fudbal 8-)

Vrh

PostPostano: 10 lis 2010, 22:14 

Citat:
A mozes se odluciti i direktno za 17-40mm sto ti je savjetovao Lovric, ali za FF je opet puno primjerenije imati kombinaciju 24-70mm i ultra sirokokutni 10-20, ili 12-24mm primjer. A ako ces htjet snimat i video, falit ce ti stabilizacija (po meni vrlo korisna stvar i kod fotografiranja, bez obzira sta Nikon i ostali pametnjakovici pisali na internetu )

Ne postoji 10-20 rektilinearni objektiv za FF. 17 mm na FF je prakticki sirina od 10 mm na APS-C i uzasno je siroko, vise nego vecini treba ili znaju sa tim dobru kompoziciju napraviti. 12-24 vidio u akciji na APS-C i to je objektiv ne bas predobre kvalitete, na FF vjerojatno i puno gori, pa ga bas ne bih preporucio, a ako zelis ultra-siroki kut na FF na Canonu, jedina kvalitetna opcija je 14 mm L objektiv.

Citat:
isto tako, nisi dobro procitao sto sam napisao vezano za sirce, spomeno sam da je kombinacija 24-70mm po meni bolja od 17-40 za FF, jer je logicno da ces pozeljeti i ultra sirac, a i da ces imat 70-200mm, sto cini vrlo logican raspored zarisnih duljina. po tvome bi bilo 17-40mm, 70-200mm, bez ultra sirca, sto je definitivno manje logicno od prvog.

Ne vidim po cemu je nelogicna kombinacija 17-40 i 70-200, osim ako ti nije 2.8 blenda glavni preduvjet. Popunjavanje svih fokalnih duljina je tako i onako stvar koju rade samo pocetnici, a izmedju 40 i 70 ti uistinu nista ne treba, eventualno brza 50tka kad nemas previse svjetla.
Sve ispod 21 mm se smatra ultra sirokim tako da 17-40 sasvim lijepo stoji u toj konstelaciji.
Po meni, to je sasvim dobra kombinacija za FF.

Citat:
Pa cak ni oko toga da je L serija nuzna da bi se radile profi fotke. Dakle ja sam dao svoj savjet na temelju onoga sto sam procitao od covjeka, a ne cita se naslov vec ono sto je covjek stvarno htio pitat (bez uvrede za tog covjeka, ali konstatacija), pa neka on sam procijeni da li sam promasio ceo fudbal

L serija sigurno nije nuzna da bi se radile profi fotke, ali covjek je definitivno naglasio da zeli L objektiv, a samo jedan ce uzeti jer je recesija. Ne kazem da je L serija kraj svega ali 24-70L je definitivno i vidljivo bolji objektiv od Tamrona 17-50 (bez VC, a kamoli tek onog sa VC), ne samo po parametru ostrine koji svi gledaju, nego i po dosta drugih parametara.

Vrh

PostPostano: 10 lis 2010, 22:26 

nisam ja otisao daleko, nego covjek nije znao postaviti pitanje. Nije u naslovu spomenuo radi li se o crop tijelu ili ne, sto bitno mijenja na stvari. Ali mozda nisi procitao njegove kasnije postove gdje spominje i recesiju, dakle za vjerovati je da (kao i vecina nas) bira sta ce kupit.

Joj pa kaj je to meni naglo pao IQ ili je nekaj divlje u zraku. Dakle Davor piše:

"Za početak dok se ne skupi neka lova koristio bi ga na 400d,pošto bi htio prvo kupiti kvalitetna stakla a tek onda bolje tijelo. Znam da je nemoguće imati jedan objektiv kao univerzalac...ali recesija čini svoje."

Dakle koliko sam ja shvatio, hoće kvalitetni L objektiv ali samo jedan je ga ta famozna recesija sprječa va da kupi dva L objektiva, a neće 2 manje kvalitetna. E pa sad Davore, javiiiii seeee, i riješi nedoumicu. I da, nauči se postavljat pitanja, kak' to nisi znao postavit pitanje ;)

ne slazem se ni oko videa, obzirom da mnogi zaradjuju na toj funkciji integriranoj u aparate (vjencanja i sl.)

Fotografi koji su fotografirali svadbe i dalje ih samo fotografiraju. S druge strane oni snimatelji koji su snimali svadbe, sad možda snimaju sa canon aparatima ali ne fotkaju u isto vrijeme. Ja ne znam nikoga da i snima i fotka u isto vrijeme i da to radi profesionalno. Ali kao što rekoh to je za neku drugu temu.

Pa cak ni oko toga da je L serija nuzna da bi se radile profi fotke. Dakle ja sam dao svoj savjet na temelju onoga sto sam procitao od covjeka, a ne cita se naslov vec ono sto je covjek stvarno htio pitat :P

L serija nije nužna, samo je poželjna za profi fotke, ali oko profi fotki tu nije bilo niti rječi, Davor samo možda hoće jedan L iz gušta.

Vrh

PostPostano: 10 lis 2010, 22:49 
Citat:
Ne postoji 10-20 rektilinearni objektiv za FF. 17 mm na FF je prakticki sirina od 10 mm na APS-C i uzasno je siroko, vise nego vecini treba ili znaju sa tim dobru kompoziciju napraviti. 12-24 vidio u akciji na APS-C i to je objektiv ne bas predobre kvalitete, na FF vjerojatno i puno gori, pa ga bas ne bih preporucio, a ako zelis ultra-siroki kut na FF na Canonu, jedina kvalitetna opcija je 14 mm L objektiv.

ok, govorio sam generalno oko zarisnih duljina, mislio sam uglavnom na ultra-sirce, ali moze se i 10-20mm za crop iskoristit na FF, doduse ne u cijelom rasponu 8-)

Citat:
Ne vidim po cemu je nelogicna kombinacija 17-40 i 70-200, osim ako ti nije 2.8 blenda glavni preduvjet. Popunjavanje svih fokalnih duljina je tako i onako stvar koju rade samo pocetnici, a izmedju 40 i 70 ti uistinu nista ne treba, eventualno brza 50tka kad nemas previse svjetla.
Sve ispod 21 mm se smatra ultra sirokim tako da 17-40 sasvim lijepo stoji u toj konstelaciji.
Po meni, to je sasvim dobra kombinacija za FF.

nisam nigdje napisao da je ovo sto si napisao nelogicna kombinacija, samo da je manje logicna od one koju sam naveo 8-) napisao sam da je i 17-40 dobar odabir.

Citat:
L serija sigurno nije nuzna da bi se radile profi fotke, ali covjek je definitivno naglasio da zeli L objektiv, a samo jedan ce uzeti jer je recesija. Ne kazem da je L serija kraj svega ali 24-70L je definitivno i vidljivo bolji objektiv od Tamrona 17-50 (bez VC, a kamoli tek onog sa VC), ne samo po parametru ostrine koji svi gledaju, nego i po dosta drugih parametara.

covjek je napisao da mu treba L objektiv, ali kako nije napisao za koji senzor, postavlja se pitanje da li je taj covjek siguran u ono sta je pitao, odnosno da li mu uopce treba L objektiv od skoro 6 tisuca kuna na kartice. Cisto sumnjam, jer spominje da trenutno nema love za jace tijelo od 400D. Ponovno, bez uvrede, samo konstatacija, covjeku zelim pomoci.
Btw, imao sam nekoliko primjeraka starog tamrona i novog, i moram priznat da ako razlike i ima, da je vrlo mala, a navodno postoje razlicite verzije, made in japan i one druge, pa su ljudi ili zadovoljni ili ne. generalno, ono stu ljudi pisu (a ne recenzije od kojih vecina ima samo jedan sample pri ruci) je da je novija verzija generalno bolja, ima primjerice tisi i brzi fokus, bolje je izrade, ima VC, kromatskih aberacija prakticki nema, distorzija je prakticki nepostojeca, izuzev na najsiroj zarisnoj gdje je nesto veca od starije verzije. ali ajmo rec da su ta objektiva tu negdje, meni i po cijeni, dakle odabir je bio jednostavan, pogotovo obzirom da je objektiv odlican odabir za video snimanje.
24-70L je sigurno bolji objektiv od tamrona, ne samo po ostrini, ali i brat bratu kosta mozda i triput vise (u hrv). a nema jos ni IS (tek slijed. god). mene tamron izuzetno zadovoljava zasada, sto se tice prodaje, prodam ga za najmanje 30% vecu cijenu od one po kojoj sam ga nabavio. zapravo, i prodao sam jedan primjerak za 50% vecu cijenu od nabavne. 8-)

Zadnja izmjena: oko_sokolovo; 10 lis 2010, 23:16; ukupno mijenjano 4 put/a.

Vrh

PostPostano: 10 lis 2010, 23:09 
rizibizi je napisao/la:
Joj pa kaj je to meni naglo pao IQ ili je nekaj divlje u zraku. Dakle Davor piše:
"Za početak dok se ne skupi neka lova koristio bi ga na 400d,pošto bi htio prvo kupiti kvalitetna stakla a tek onda bolje tijelo. Znam da je nemoguće imati jedan objektiv kao univerzalac...ali recesija čini svoje."
Dakle koliko sam ja shvatio, hoće kvalitetni L objektiv ali samo jedan je ga ta famozna recesija sprječa va da kupi dva L objektiva, a neće 2 manje kvalitetna. E pa sad Davore, javiiiii seeee, i riješi nedoumicu. I da, nauči se postavljat pitanja, kak' to nisi znao postavit pitanje ;)

"koliko si ga ti shvatio" :lol: znaci da ga nisi sasvim shvatio 8-) ja kazem da postoji rjesenje koje nije daleko od L-a i 6 tisuca kuna (a neka se covjek izjasni bi li bio spreman dati toliko za L "univerzalno" rjesenje). dakle, ne mora cak ni nauciti postavljati pitanja, moze samo znati zeli li iskesirati toliko para kad ga je stisla recesija 8-)

Fotografi koji su fotografirali svadbe i dalje ih samo fotografiraju. S druge strane oni snimatelji koji su snimali svadbe, sad možda snimaju sa canon aparatima ali ne fotkaju u isto vrijeme. Ja ne znam nikoga da i snima i fotka u isto vrijeme i da to radi profesionalno. Ali kao što rekoh to je za neku drugu temu.

pa logicno je da covjek ne moze u isto vrijeme odraditi te dvije radnje, ali moze biti jedan od recimo 3-4 fotografa vjencanja na nekoj lokaciji koja nije pokrivena ostalima, i lijepo prebaciti u video mod, i biti video snimatelj, hop! a moze i koristiti samo jedno od tih tijela, ovisno o tome sto slika ili snima, dok drugo place i lezi u torbi. a moze i imati jedan objektiv na jednom tijelu i drugi na drugom pa nositi na ramenima, kao sto to radi bezbroj drugih profesionalnih fotografa vjencanja. cak ne mora ni koristiti video 8-)

L serija nije nužna, samo je poželjna za profi fotke, ali oko profi fotki tu nije bilo niti rječi, Davor samo možda hoće jedan L iz gušta.

pa sto nije iz gusta kupio i 7D :lol:

Vrh

PostPostano: 10 lis 2010, 23:46 

rizibizi je napisao/la:

pa logicno je da covjek ne moze u isto vrijeme odraditi te dvije radnje, ali moze biti jedan od recimo 3-4 fotografa vjencanja na nekoj lokaciji koja nije pokrivena ostalima, i lijepo prebaciti u video mod, i biti video snimatelj, hop! a moze i koristiti samo jedno od tih tijela, ovisno o tome sto slika ili snima, dok drugo place i lezi u torbi. a moze i imati jedan objektiv na jednom tijelu i drugi na drugom pa nositi na ramenima, kao sto to radi bezbroj drugih profesionalnih fotografa vjencanja. cak ne mora ni koristiti video 8-)

Kaj sad ne mora koristiti video, pa kaj nisi tu spominjal prednost videa, kak sad da ga ne mora koristiti. I kakva 3-4 fotografa vjenčanja na lokaciji koja nije pokrivena ostalima... kak nije pokrivena ak' ih ima 3-4, misliš nema snimatelja ili... aaaa!?!??

I nemoj tu više pisati o videu, evo ja ću otvoriti novu temu pa tamo to možemo raspravljati, al konkretno a ne ovak zbrda zdola.

rizibizi je napisao/la:

pa sto nije iz gusta kupio i 7D :lol:

Pa predpostavljam da je zato jer je zaključio da je bolje imati 400D i L objektiv, nego 7D i neki kit plastičnajk, što je meni logično.

Hm, i pazi malo na quotanje, pogubil si se od brzine, al dobro :roll:

Vrh

PostPostano: 10 lis 2010, 23:56 

Davor je napisao/la:
Molim vas za savjete i preporuke,koji objektiv iz L serije kupiti kao univerzalni objektiv
Hvala!!!

Ajmo ovako, nema tu puno mudrovanja jer nema miljon L objektiva (pod predpostavkom da sam dobro shvatio pitanje ;) ), dakle ovo je moje razmišljanje i ovako bih ja kupovao, zapravo već tako postepeno i kupujem:

Crop tjelo + L-ovi: rješenje je u dva objektiva 17-40(16-35) i 70-200 (sada trenutno to i imam)

Full frame + L-ovi: najbolja kombinacija je u dva objektiva, 24-70 i 70-200, to su "must have" canon zoom objektivi, uz koji komplet kasnije savršeno ulazi 17-40(16-35), pa nije šteta ako ga imaš kupljenog od prije (tako ću imati kad narastem :) )

E sad kad kupuješ jedan L objektiv i naravno tražiš pokrivanje šireg raspona to je jedino taj 24-105 koji si spomenuo. Definitivno je manje kvalitetan od svih ovih 3(4) koje sam gore nabrojao, ali za jedini L objektiv najbolje rješenje. Aha da, 28-300 je također L ali predpostavljam da to ne bi došlo u obzir ili...?!?!?

No dakle, ALI ako nastaviš sa daljnjom kupovinom opreme, taj će ti objektiv (24-105) biti višak i prodavat ćeš ga. Ako ti to nije u cilju, odluči se za jedan od ova 3(4) stakla navedena iznad. Po nekoj logici to tada sigurno neće biti 70-200. Znaći 24-70, koji je za tvoj trenutni crop faktor malo preširok ili 17-40 koji ćeš moći komotno upotrebljavati i na full frame tjelu.

E'o to je to.

Vrh

PostPostano: 11 lis 2010, 00:27 

Citat:
"koliko si ga ti shvatio" znaci da ga nisi sasvim shvatio ja kazem da postoji rjesenje koje nije daleko od L-a i 6 tisuca kuna (a neka se covjek izjasni bi li bio spreman dati toliko za L "univerzalno" rjesenje). dakle, ne mora cak ni nauciti postavljati pitanja, moze samo znati zeli li iskesirati toliko para kad ga je stisla recesija

Ak' netko nije shvatio, mora da si ti. Covjek je rekao da hoce kupiti univerzalan L objektiv i da razmislja o 24-105, te pita druge sta misle. Vjerojatno je prije toga pogledao koliko isti kosta. Pitanje je bilo jasno da ne moze biti jasnije.

Vrh

PostPostano: 11 lis 2010, 08:19 

Uh,ne znam od kud da počnem!
Za početak se ispričavam ako nisam dobro postavio pitanje i što sam izazvao pomutnju. :oops:
Sa druge strane mi je drago što se desila rasprava između vas jer mi se čini da je ovaj naš forum dosta mrtav :(
Hvala vam na savjetima,cjenim vaša mišljenja i mislim da putem ovakvih rasprava mi manje iskusni možemo puno
naučiti od vas koji ste malo duže u fotografiji.

Dakle zanima me isključivo L objektiv jer ga želim kako ste rekli,iz gušta i naravno njegove kvalitete.
Znam cijene svih objektiva,jedino možda vi znate mjesta gdje su možda jeftiniji-no to je pitanje za drugu temu.
Sigurno sam oko prelaska na FF (5d) ali ne još,prije ću kupiti kvalitetniji objektiv nego tijelo (čim ga kupim 18-55 kit objektiv ide u smeće)

Ne mislim stati na jednom L objektivu, 70-200 će pasti kad tad, nakon toga ću pokriti i široki kut.
Vaši odgovori su mi dali jasniju sliku.odustao sam od 24-105 i sad se dvoumim između 17-40 i 24-70.

Vrh

PostPostano: 11 lis 2010, 09:46 
rizibizi je napisao/la:
Kaj sad ne mora koristiti video, pa kaj nisi tu spominjal prednost videa, kak sad da ga ne mora koristiti. I kakva 3-4 fotografa vjenčanja na lokaciji koja nije pokrivena ostalima... kak nije pokrivena ak' ih ima 3-4, misliš nema snimatelja ili... aaaa!?!??I nemoj tu više pisati o videu, evo ja ću otvoriti novu temu pa tamo to možemo raspravljati, al konkretno a ne ovak zbrda zdola.

ocito da imas problema sa citanjem, pa da ponovim da sam rekao da se video moze koristiti i ne mora, a da bi odradio profi vjencanje sa fotografskog i video aspekta, po meni bi trebala barem tri covjeka, primjerice 2 fotografa i 1 snimatelj. zbrda zdola ti citas, sve je jasno napisano 8-)

rizibizi je napisao/la:
Pa predpostavljam da je zato jer je zaključio da je bolje imati 400D i L objektiv, nego 7D i neki kit plastičnajk, što je meni logično. Hm, i pazi malo na quotanje, pogubil si se od brzine, al dobro :roll:

Opet nisi shvatio ironiju 8-) Sto se quotanja tice, quotam kako quotam, tako sam quotao od monitora.hr, za mene je bitan sadrzaj a ne forma.

Vrh

PostPostano: 11 lis 2010, 09:55 
lovric je napisao/la:
Ak' netko nije shvatio, mora da si ti. Covjek je rekao da hoce kupiti univerzalan L objektiv i da razmislja o 24-105, te pita druge sta misle. Vjerojatno je prije toga pogledao koliko isti kosta. Pitanje je bilo jasno da ne moze biti jasnije.

Ono sto ti vjerovatno razumijes ali ne zelis reci naglas je da informiran covjek prije pogleda desetak recenzija na netu, pa eventualno onda postavi pitanje, ali smislenije. Na kojem senzoru, do kojeg novcanog iznosa. Recimo, daleko smislenije pitanje bi bilo da li 17-40 ili 24-70mm, ali odgovor na to pitanje takodjer moze naci na internetu.

Da se vratim na bit teme, 24-105 bi izbjegao, jer pitanje je koliko je to i univerzalno. Ja sam za lovu za koju bi covjek uzeo taj objektiv uzeo jedan L (70-200 mm f4) i jedan zoom (17-50 f2.8) koji se kasnije vrlo lako moze povoljno prodat i kupit L zoom. Time je pokriven raspon od 17-200 sto je po meni univerzalnije nego 24-105 (a covjek ce koristiti jos neko vrijeme crop tijelo).

Dakle, ja sam mu htio pomoci, ali odmah ste navukli kapuljace. Cekam neku mantru 8-)

I savjetujem ne biti odvjetnik drugome, jer se time u pitanje dovodi mjerodavnost misljenja covjeka koga se brani 8-) .

Zadnja izmjena: oko_sokolovo; 11 lis 2010, 10:14; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh

PostPostano: 11 lis 2010, 10:08 
Site Admin

Davor je napisao/la:
Za početak se ispričavam ako nisam dobro postavio pitanje i što sam izazvao pomutnju. :oops:
Sa druge strane mi je drago što se desila rasprava između vas jer mi se čini da je ovaj naš forum dosta mrtav :(
Hvala vam na savjetima,cjenim vaša mišljenja i mislim da putem ovakvih rasprava mi manje iskusni možemo puno

Dakle zanima me isključivo L objektiv jer ga želim kako ste rekli,iz gušta i naravno njegove kvalitete.
Znam cijene svih objektiva,jedino možda vi znate mjesta gdje su možda jeftiniji-no to je pitanje za drugu temu.
Sigurno sam oko prelaska na FF (5d) ali ne još,prije ću kupiti kvalitetniji objektiv nego tijelo (čim ga kupim 18-55 kit objektiv ide u smeće)

Ne mislim stati na jednom L objektivu, 70-200 će pasti kad tad, nakon toga ću pokriti i široki kut.
Vaši odgovori su mi dali jasniju sliku.odustao sam od 24-105 i sad se dvoumim između 17-40 i 24-70.

Forum je mrtav jer se previše družimo u živo, a to je protivno logici interenta, foruma i facebooka :D

Uzmi 24 - 70, jer će ti 17 - 40 vjerojatno biti preširok, to je odličan objektiv po meni najbolji kojeg je Canon ikad napravio u kategoriji zumova, kad mogu koristim njega jer daje fenomenalnu sliku.

Vrh

PostPostano: 11 lis 2010, 10:09 
Davor je napisao/la:

pa naravno da forum zivne cim uleti netko tko ima malo drukcije misljenje 8-) nema smisla ako svi imaju isto misljenje jer sve skupa se brzo razvodni.. :lol:

ovo sto si napisao je upravo smjer u kojem sam isao u postovima, u kojima sam ti htio pomoci - ako ces kupiti kasnije 70-200mm, onda se prava debata treba vodit o 17-40mm vs 24-70mm. ii takav ces objektiv kasnije zadrzati, a neces trebati prodavati 24-105mm.

po meni, ako si bas zapeo za L odmah, obzirom na ono sto si napisao o recesiji, jedini logican izbor je 17-40mm f4 (iako se slazem s tiljkom oko opticke kvalitete 24-70mm), ali i on je skoro 6 tisuca kuna u KSU na kartice a 5300 u gotovini (ok, uz popust vjerovatno nesto manje). 24-70mm je oko 9600 na kartice 8-) uostalom, slijed godine (pocetkom, prema Canon Rumors) izlazi vjerovatno jos bolja verzija 24-70mm i to sa IS a koja ce kostati kao ova sadasnja, pa je mozda bolje pricekati malo s njim.

Vrh

PostPostano: 11 lis 2010, 11:46 

Članovi Fotokluba Zagreb imaju u pojedinim fototrgovinama popust pri kupovini fotoopreme (Neo Orbis, Bratulić...).

Vrh

PostPostano: 11 lis 2010, 11:52 
kakanja je napisao/la:
Članovi Fotokluba Zagreb imaju u pojedinim fototrgovinama popust pri kupovini fotoopreme (Neo Orbis, Bratulić...).

To je tocno, s tim da kolicina popusta varira. Ali je isto tocno da isti tamron s popustom u bratulicu iznosi 3600 a preko ebaya tisucu kuna manje. 8-) Uglavnom se to moze preslikat na gotovo sve objektive kod nas, neovisno o zastupniku, ja naravno razumijem i njihovu poziciju :D .

Vrh

PostPostano: 11 lis 2010, 12:13 

Citat:

Ono sto ti vjerovatno razumijes ali ne zelis reci naglas je da informiran covjek prije pogleda desetak recenzija na netu, pa eventualno onda postavi pitanje, ali smislenije. Na kojem senzoru, do kojeg novcanog iznosa. Recimo, daleko smislenije pitanje bi bilo da li 17-40 ili 24-70mm, ali odgovor na to pitanje takodjer moze naci na internetu.

Dečki dajte malo lakše,čemu takva prepucavanja?! :|
Mislim da sam postavio dobro pitanje...ok greška je bila ta šta odmah na početku nisam napisao koji fotoaparat koristim i koji namjeravam kupiti.
Što se cijena tiče naravno da sam upoznat sa njima,ne bih se valjda raspitivao o objektivu koji dođe skoro 10000kn a da o tome nemam pojma.
Gledao sam recenzije na internetu ali sam htio čuti i vaše mišljenje...nije li i ovo internet? ne bi li se i ovdje mogao informirati? ne služi li zato forum?
Nismo svi fotografi koji smo upućeni u sve stvari....ima nas i manje iskusnih...ovakva prepucavanja na rubu svađe ubijaju volju za daljnja pitanja koja sam mislio postaviti...
Bit ću tiho za mir na forumu...dok ne naučim neke stvari da bih bio dostojan ovdje se obratiti

Vrh

PostPostano: 11 lis 2010, 12:46 
Site Admin

Samo ti pitaj, nemoj odustati.

Mišljenja ima različitih - no ako sam ja dobro shvatio sve ove napise koji su prošli kroz ovu temu svi se slažu bar u jednom - ne kupiti 24 - 105 :D

Ne slažu se u tome što kupiti, a to je logično jer svatko fotografira druge teme na drugi način pa mu prema tome treba drugačija oprema.

Ono što je važno - ponavljam VAŽNO - nije uopće oprema koju koristiš nego tvoja motivacija, želja i znanje, kreativnost, otvorenost prema interpretaciji motiva i svježina pristupa. Ima dosta naših kolega iz kluba koji su radili fenomenalne stvari s 350D i 400D, a kad su prešli na bolju opremu ništa se tu nije bitno promijenilo, čak su u jednom momentu pali u kvaliteti - što je normalno - jer su se patili s novim aparatom, trebali su naučiti novi način korištenja i prihvatiti drugačiju ergonomiju.

Kao što uvijek govorim na estetici - sve se može fotografirati dobro i loše, a neka posebna oprema treba samo za neke posebne slučajeve.

Vrh

PostPostano: 11 lis 2010, 13:00 

Tiljak je napisao/la:
Samo ti pitaj, nemoj odustati.

Mišljenja ima različitih - no ako sam ja dobro shvatio sve ove napise koji su prošli kroz ovu temu svi se slažu bar u jednom - ne kupiti 24 - 105 :D

Ne slažu se u tome što kupiti, a to je logično jer svatko fotografira druge teme na drugi način pa mu prema tome treba drugačija oprema.

Ono što je važno - ponavljam VAŽNO - nije uopće oprema koju koristiš nego tvoja motivacija, želja i znanje, kreativnost, otvorenost prema interpretaciji motiva i svježina pristupa. Ima dosta naših kolega iz kluba koji su radili fenomenalne stvari s 350D i 400D, a kad su prešli na bolju opremu ništa se tu nije bitno promijenilo, čak su u jednom momentu pali u kvaliteti - što je normalno - jer su se patili s novim aparatom, trebali su naučiti novi način korištenja i prihvatiti drugačiju ergonomiju.

Kao što uvijek govorim na estetici - sve se može fotografirati dobro i loše, a neka posebna oprema treba samo za neke posebne slučajeve.

Slažem se u potpunosti da ljudi imaju različita mišljenja,tako i treba biti.
Ne sviđa mi se jedino to što sam svojim pitanjem izazvao nesuglasice među nekim članovima foruma a stvarno mi to nije bila namjera.

24-105 je definitivno otpao,odlučio sam se za 24-70...samo što sam sad dobio bubu u uho.Da li čekati novi model ? Hoće li biti bolji od novog, i ono naj bitnije hoće li cijena biti ista?

Vrh

PostPostano: 11 lis 2010, 13:03 
Site Admin

Ne znam otkud je došla ta informacija - pokušaj je negdje potvrditi.

Vrh

PostPostano: 11 lis 2010, 13:12 
Site Admin

I nisi izazvao nesuglasice - tak ti se oni stalno prepucavaju - prijateljski je to - da nije već bi dobili nogom u dupe od strane admina :lol: :lol:

Vrh

PostPostano: 11 lis 2010, 13:49 

Citat:
Dečki dajte malo lakše,čemu takva prepucavanja?!
Mislim da sam postavio dobro pitanje...ok greška je bila ta šta odmah na početku nisam napisao koji fotoaparat koristim i koji namjeravam kupiti.
Što se cijena tiče naravno da sam upoznat sa njima,ne bih se valjda raspitivao o objektivu koji dođe skoro 10000kn a da o tome nemam pojma.
Gledao sam recenzije na internetu ali sam htio čuti i vaše mišljenje...nije li i ovo internet? ne bi li se i ovdje mogao informirati? ne služi li zato forum?
Nismo svi fotografi koji smo upućeni u sve stvari....ima nas i manje iskusnih...ovakva prepucavanja na rubu svađe ubijaju volju za daljnja pitanja koja sam mislio postaviti...
Bit ću tiho za mir na forumu...dok ne naučim neke stvari da bih bio dostojan ovdje se obratiti

Evo dok sam ja tipkao, taman je Damir napravio post slicnog sadrzaja, ali da i ja nadodam - samo ti pitaj, vidis kako je zazivio forum :D :D :D

Al' ovo ti je sve normalno, jer svako od nas ima drugaciji pogled na fotografiju i ono sto mu treba.

Za godinu ili dvije i ti ces vjerojatno razmisljati drugacije nego danas i znati ces puno bolje sto ti i kako treba.

Evo uzmi moj primjer, ja sam se oboruzao Canon zoomovima (10-22, Tamron 17-50, 70-200 f/4 IS) misleci prema forumima i testovima i preporukama da mi sve to treba, da bih nakon toga daleko najvise vremena koristio 50 1.4, a sada cu uzeti sustav sa samo tri prime objektiva (24, 50, 105).

Osjetis nakon nekog vremena sta ti pase, a kod primeova daleko se vise posvetis odabiru objektiva ovisno o tome koju perspektivu i koji ucinak zelis postici.

Vrh

PostPostano: 11 lis 2010, 13:53 
Davor je napisao/la:
Slažem se u potpunosti da ljudi imaju različita mišljenja,tako i treba biti.
Ne sviđa mi se jedino to što sam svojim pitanjem izazvao nesuglasice među nekim članovima foruma a stvarno mi to nije bila namjera.
24-105 je definitivno otpao,odlučio sam se za 24-70...samo što sam sad dobio bubu u uho.Da li čekati novi model ? Hoće li biti bolji od novog, i ono naj bitnije hoće li cijena biti ista?

ne daj se tako lako pokolebat, misljenja ima razlicitih a sam izvuces neki zakljucak. Svatko od nas ima svoj ego, pa ga imaj i ti 8-)

sto se tice 24-70mm IS, ovdje sam pronasao tu informaciju:
http://www.canonrumors.com/2010/10/lenses-in-2011-cr2/

citiram: The first lens I’m still told will be the 24-70 redo, and we already know about the 500 & 600.

radi se o CR2 sto znaci da: [CR2] A rumor from a source that has been right in the past. There may be truth in this one.

Ukratko, vjerovatno je. Naravno, do tebe je hoces li i mozes cekati ili ne. Pretpostavljam da ce cijena sadasnjeg pasti, tesko da ovaj novi moze biti puno skuplji,a mozes naruciti i iz USA/Azije. Na kraju krajeva, stara verzija ce biti jeftinija pa mozes jeftinije proci.

p.s. 24-70 ti je 8600 kn za gotovinu u Canonu, sad ako daju popust na ovu cijenu, pretpostavljam da ce i dalje biti iznad 7 tisuca

Vrh

PostPostano: 11 lis 2010, 14:06 

Citat:

Cijena ce sigurno biti visa. Pogledaj novi 70-200 2.8 IS u odnosu na stari.
Mislim da ti je najgore cekati sto godina jer ce uvijek doci nesto novo i bolje. Najbolji objektiv je onaj koji imas sad i koji ces koristiti.
Racunaj da sa 24-70 neces uopce imati siroki kut. Nekima to pase, nekima ne.
Ne znam koliko dugo fotkas i koliko si razvio svoj stil, ali ovako definitivno neces moci vidjeti da li ti siroki kut odgovara, niti prakticirati kompoziciju sa sirokim kutom.

Sto se tice Canon Rumors, oni vec dugo najavljuju taj objektiv kao i 1ds mkIV, prakticki od prosle godine, tak da nemoj to drzati kao uklesano u kamenu.

Vrh

PostPostano: 11 lis 2010, 14:26 

Davor je napisao/la:
Dečki dajte malo lakše,čemu takva prepucavanja?! :|
Mislim da sam postavio dobro pitanje...ok greška je bila ta šta odmah na početku nisam napisao koji fotoaparat koristim...

Ma Davore, dobro si postavio pitanje, sve je jasno k'o dan, saznali smo i koje je tijelo u pitanju i sve ok. Samo oko naše sokolovo želi objasniti nešto, nekako, ne znam, teško pratim logiku njegovih argumenata. Iz teme razluči logične i dobro argumentirane postove i sve će biti jasno.

A oko sokolovo je tu da malo probudi forum, pa mi bi se inače tu stvarno prebrzo složili oko ovog pitanja pa bi bilo dosadno 8-) :lol: .

Vrh

PostPostano: 11 lis 2010, 14:37 
lovric je napisao/la:
Citat:

Mislim da ti je najgore cekati sto godina jer ce uvijek doci nesto novo i bolje. Najbolji objektiv je onaj koji imas sad i koji ces koristiti.
Racunaj da sa 24-70 neces uopce imati siroki kut. Nekima to pase, nekima ne.
Ne znam koliko dugo fotkas i koliko si razvio svoj stil, ali ovako definitivno neces moci vidjeti da li ti siroki kut odgovara, niti prakticirati kompoziciju sa sirokim kutom.

Sto se tice Canon Rumors, oni vec dugo najavljuju taj objektiv kao i 1ds mkIV, prakticki od prosle godine, tak da nemoj to drzati kao uklesano u kamenu.

preko Ebaya razlika 70-200mm 2.8 IS u odnosu na stari je gotovo zanemariva. 7800 u odnosu na oko 7000, kad sam preracunavao zadnji puta. ja uvijek gledam cijene u dolarima, posto mi je devizni isto u $ (kako ne bi izgubio na konverziji)
Tako da, govoreci barem o cijenama vani (ne kupujem ovdje niti savjetujem za vecinu objektiva - kao sto znas opekao sam se gadno jednom na losem sampleu kit objektiva i nikad vise), mislim da nece biti neka veca razlika.

Treba razlikovati CR0, CR1, CR2..razlika je u vjerodostojnosti informacija. Ne znam kako je ranije ocjenjivan 1ds mkIV, ali zadnje sto je tip napisao je: 1Ds Mark IV in 2011 or 2012 [CR2]
SEPTEMBER 10, 2010 CANON 1DS MARK 4 FOLLOW ON OUR FORUM
Wowzers
A good source and provider of information has finally chimed in on the 1Ds Mark IV.
Everything the source has been told says there will be no 1Ds Mark IV until late 2011 or early 2012. No matter what Nikon does.
What we will see first is a new 5D series camera in the 28mp range, but not until 2011.
The word “radical” was used to describe the changes we’ll see in the next 1Ds.I am giving this CR2 for the moment, I’m starting to believe it.

sto se sirokog kuta tice, tu su ultrasirci zato, koji se mogu prilicno jeftino nac. a razlika u blendi 2.8 do 4 znaci dosta i kod 24-70mm i kod ultrasirca gdje se opet vracam na svoje prve postove, jer kombinacija 2.8 objektiva (i VC-a tko ga treba) je puno jeftinija za crop tijelo.... naravno sve ovisi sto bi covjek htio slikat (eventualno i snimat video). Ja osobno bas nikad ne bi kupovao skupa L stakla (samim time kad tad i skupo tijelo) ako se ne mislim baviti profesionalno fotografijom, jer ima objektiva koji su blizu po cisto optickim karakteristikama, cjenovno daleko prihvatljiviji a koji vise nego zadovoljavaju. Osim naravno ako sam Ante Barišić 8-) . Ali, to sam samo ja 8-)

p.s. 24-70mm nema na zalihi, prema info na KSU.hr :D :D :D

Zadnja izmjena: oko_sokolovo; 11 lis 2010, 14:55; ukupno mijenjano 6 put/a.

Vrh

PostPostano: 11 lis 2010, 14:45 

lovric je napisao/la:

Da, cijena bi mogla biti viša, isto se desilo sa canonovom 100-tkom macro, nova sa IS-om je otišla sa cijenom oko 30-50% gore. Bolja je od stare, ali...hm...

Vrh

PostPostano: 11 lis 2010, 14:58 

Citat:
preko Ebaya razlika 70-200mm 2.8 IS u odnosu na stari je gotovo zanemariva. 7800 u odnosu na oko 7000, kad sam preracunavao zadnji puta. ja uvijek gledam cijene u dolarima, posto mi je devizni isto u $ (kako ne bi izgubio na konverziji)

U kojoj je to valuti 7000?
Koliko ja vidim na E-Bayu, razlika u cijeni je 1000$, s time da stari kosta oko 1200$, a novi 2200$.

Citat:
p.s. 24-70mm nema na zalihi, prema info na KSU.hr

Nema ni 5D MkII pa ne vjerujem da ce ubrzo doci novi.

Vrh

PostPostano: 11 lis 2010, 15:22 

Kad se već spominje ebay i kupovina preko interneta,imate li kakva iskustva?
Koliko vidim fotoaparati i objektivi su osjetno jeftiniji u americi...e sad, koliko bi me naši opalili sa carinom i porezom to je nepoznanica
Kupovao sam neke stvari iz Amerike (nevezano za fotografiju) i obračun carine mi baš nije bio jasan.
Čak sam zvao carinarnicu da mi objasne na koji način mi je roba ocarinjena...ali nisam dobio nikakav suvisli odgovor :x

Vrh

PostPostano: 11 lis 2010, 16:43 
Davor je napisao/la:
Kad se već spominje ebay i kupovina preko interneta,imate li kakva iskustva?
Koliko vidim fotoaparati i objektivi su osjetno jeftiniji u americi...e sad, koliko bi me naši opalili sa carinom i porezom to je nepoznanica
Kupovao sam neke stvari iz Amerike (nevezano za fotografiju) i obračun carine mi baš nije bio jasan.
Čak sam zvao carinarnicu da mi objasne na koji način mi je roba ocarinjena...ali nisam dobio nikakav suvisli odgovor :x

kupio sam vec dosta objektiva preko ebaya, i nikad nisam imao pdv na njih. carina na foto opremu ne postoji kod nas. dakle, oglasena cijena je i konacna cijena, u velikom broju slucajeva (carini se ne da petljati sa svakim paketom, uostalom kad svi na celu sa A. Barisicem imaju prste u pekmezu zasto bi i nama pokvarili veselje :lol: ). bitno je samo da pazis od koga kupujes i da mu das upute kako i sto. carina se inace obracunava 10% na (oglasenu cijenu + pdv) i carine po novom zakonu nema na robu do 160 (ili 170 kn ne pamtim), na vise moze ici kao sto je u jako rijetkim slucajevima islo ali opet izadje jeftinije nego ovdje, cak sa svim nametima. rizik postoji, ali se moze svesti na minimum, tako da sve naravno radis o svom riziku :P mene je recimo tamron 17-50mm f2.8 vc kostao 2500 kn, a kod nas je u najjeftinijim ducanima od 4000 kn nadalje (nakon iskustva s kit objektivom bjezim od web ducana za takve proizvode). ima i proizvoda-alternativa Canonu koje je kod nas koliko znam nemoguce nabaviti, kao odlican Nissin Di866 blic koji je isto tamo povoljan. prati i oglasnike, njuskalo i mozes naici i na bolju ponudu nego na ebayu.

@ Lovric, cijene su u kunama ali moguce je da sada nemaju po toj cijeni ili sam ja mislio na razliku izmedju IS i ISII ako je tako moja greska. Vidio sam sada used za cca 1780 USD. kako god, sve je dosta jeftinije nego kod nas, 30-50% i vise posto.

Vrh

PostPostano: 11 lis 2010, 17:50 

kupio sam vec dosta objektiva preko ebaya, i nikad nisam imao pdv na njih. carina na foto opremu ne postoji kod nas. dakle, oglasena cijena je i konacna cijena, u velikom broju slucajeva (carini se ne da petljati sa svakim paketom, uostalom kad svi na celu sa A. Barisicem imaju prste u pekmezu zasto bi i nama pokvarili veselje :lol: ). bitno je samo da pazis od koga kupujes i da mu das upute kako i sto. carina se inace obracunava 10% na (oglasenu cijenu + pdv)

Jesi li 100% siguran da carina na foto opremu ne postoji? Šta je sa pdv-om?
I meni se znalo desiti da mi deset narudžba prođe bez da su taknuli paket a na jedanaestoj su mi opalili carinu i pdv (uvijek se radilo o istoj robi)

Vrh

PostPostano: 11 lis 2010, 17:58 

Carine na foto opremu nema, osim ako ti recimo stalak + softbox ne proglase stolnom lampom, kao meni :D.
Na PDV uvijek treba računati, i to na cijenu + troškove dostave.

Vrh

PostPostano: 11 lis 2010, 18:14 

iivanov je napisao/la:
Carine na foto opremu nema, osim ako ti recimo stalak + softbox ne proglase stolnom lampom, kao meni :D.

Stolna lampa, :lol: :lol: to je ziher bila pametna ona "debela brkata žena u borosanama" :twisted:

Na proizvode (objektive) koji su skuplji treba uvijek računati na veliku vjerojatnost naplate pdv-a, rijetko kad će to proći samo ovako bez da nešto poberu.

Vrh

PostPostano: 11 lis 2010, 19:20 
iivanov je napisao/la:

da, zanimljivo i meni su valjda jedini pdv naplatili upravo na stalke za rasvjetu. odnedavno vemil nudi povoljno te stvarcice (http://vemil.hr/opis.aspx?prikaziTempla ... ra=1022202) pa je to jedan od proizvoda koji se vise isplati kupit ovdje.

treba racunati, slazem se, ali rizik se puno cesce isplati negoli ne. :D troskovi dostavi se najlakse ubrajaju u samoj trazilici na ebayu, gdje se stavi price+shipping costs i on sortira sve po cijeni od najnize do najvise...

Zadnja izmjena: oko_sokolovo; 11 lis 2010, 19:37; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh

PostPostano: 11 lis 2010, 19:23 
rizibizi je napisao/la:
iivanov je napisao/la:

Stolna lampa, :lol: :lol: to je ziher bila pametna ona "debela brkata žena u borosanama" :twisted:

Na proizvode (objektive) koji su skuplji treba uvijek računati na veliku vjerojatnost naplate pdv-a, rijetko kad će to proći samo ovako bez da nešto poberu.

bitno ti je da stave oznaku gift ili deklariraju manju vrijednost (kazes im "claim lower value"), pa to prolazi bez pdv-a u velikom postotku slucajeva. to govorim iz iskustva 8-)
zar si mislio da nasa carina nesto radi? :lol: bitno je samo napomenut (i pitat) da dobro zastite posiljku, sto nazalost mnogi ne rade. i faksirat pravi iznos cijene proizvoda ako posalju listic sa carine za placanje pdva, jer su odnedavno poceli koristiti internet na carini :lol: pa se ne isplati zezati sa preradama racuna kao sto sam se ja zezao da bi mi zaracunali manji pdv, jer to je naravno kaznjivo. :lol:

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 44 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir: