fot-o-grafiti.hr

Forum za polaznike tečajeva
Sada je: 23 lis 2021, 15:29.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 10 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
PostPostano: 27 svi 2009, 08:10 

Čisto me iteresiraju vaša iskustva sa objektivima.
Ja koristim EF 50mm f1,4 i EF 24-105 f4 L. 24-105 mi se činio odličan objektiv za svaku prigodu. Dovoljno je oštar (postaje oštar tek iznad f5,6) i ima vrlo koristan raspon. S druge strane EF 50 1,4 je super brzi objektiv sa fatastičnom oštrinom.
Eh sad ovaj prvi i više i nje tako oštar kad se usporedi sa EF 50 što je normalno jer zoom se ne može mjeriti sa objektivom fiksne žarišne duljine.
Sa ostalim Canon objektivima nisam nikada radio pa me interesiraju vaša iskustva i mišljenja.

Vrh

PostPostano: 27 svi 2009, 11:10 

EF 24-105 f4 L je zgodan objektiv za svaku prigodu ali na full frame senzoru. Na 1,6 crop faktoru ovih 24mm postaje 38,5mm što je malo preusko za neke stvari. Nisam ga imao prilike koristiti jer imam 28-135 koji mi tu i tamo krpa rupu između 17-40 i 70-200.

Što se tiče ostalih objektiva:

Imao sam 70-200 f4 L, i mislim (a vidio sam i komentare) da je to najoštriji canonov zoom objektiv. Sad imam 70-200 f2,8 L IS. i nisam još uspio dobiti tako oštru sliku. Naravno ovaj ima bolju blendu i stabilizator što je super, ali što se tiče oštrine (a i težine) 70-200 f4 L je zakon.

Od fiksnih bi izdvojio 100-tku MACRO, koji nije "L" objektiv ali bi se bez problema mogao svrstati u tu skupinu. Malo zna zbrisati fokus pa treba malo više da "dođe k sebi", što je normalno kod macro objektiva, ali zato je oštrina vrhunska.

Probao sam,od ovih boljih, još i 135-icu 2,8; 85-icu i 50-ku 1,2. Mrak objektivi, ali za MRAK lovu, i za posebne namjene. Ova 85-tica 1,2 je teška, užasno spora zbog ogromnih stakala, daje vrhunsku fotku i prekrasni bokeh, ali cijena za objektiv koji bi upotrjebio 5-6 puta godišnje je zaista prevelika.

Vrh

PostPostano: 27 svi 2009, 16:10 

Da 24-105 je i meni preuzak i sigurno cu jednom skupiti za 17-40 f4 L. A do tada cu morati spajat panorame za nepomicne stvar i plakat kad odlaze one pomicne.
Eh da za 70-200 f4 L svi kazu da je super oštar i da ima krasan bokeh. I taj bi rado imao, ali sve u svoje vrijeme.
100 macro, ako je stvarno oštar ko što kažeš mogao bi biti super objektiv. Idem malo potražiti semplove na netu od tog objektiva.

Vrh

PostPostano: 01 lip 2009, 15:07 

[quote="rizibizi"]EF 24-105 f4 L je zgodan objektiv za svaku prigodu ali na full frame senzoru. Na 1,6 crop faktoru ovih 24mm postaje 38,5mm što je malo preusko za neke stvari. Nisam ga imao prilike koristiti jer imam 28-135 koji mi tu i tamo krpa rupu između 17-40 i 70-200.

Ermmm... da - ali zar za širinu koju predmnijevam spominješ - ne postoji wide 10-22? I to čak vrlo dobrih karakteristika. S druge strane - dosta se na forumima provlači da je 24-105 upravo idealni travel objektiv :?:

Imao sam 70-200 f4 L, i mislim (a vidio sam i komentare) da je to najoštriji canonov zoom objektiv. Sad imam 70-200 f2,8 L IS. i nisam još uspio dobiti tako oštru sliku. Naravno ovaj ima bolju blendu i stabilizator što je super, ali što se tiče oštrine (a i težine) 70-200 f4 L je zakon.

Mislim da su za ovo čak i dobro uvriježili na forumima da je 70-100 f4 isplativija kupnja od f 2,8. Te Obeliks bebe i tako konstantno zahtijevaju stativ. ;)

Vrh

PostPostano: 07 lip 2009, 11:48 

HawkEye je napisao/la:
rizibizi je napisao/la:
EF 24-105 f4 L je zgodan objektiv za svaku prigodu ali na full frame senzoru. Na 1,6 crop faktoru ovih 24mm postaje 38,5mm što je malo preusko za neke stvari. Nisam ga imao prilike koristiti jer imam 28-135 koji mi tu i tamo krpa rupu između 17-40 i 70-200.

Ermmm... da - ali zar za širinu koju predmnijevam spominješ - ne postoji wide 10-22? I to čak vrlo dobrih karakteristika. S druge strane - dosta se na forumima provlači da je 24-105 upravo idealni travel objektiv :?:

Mislim da su za ovo čak i dobro uvriježili na forumima da je 70-100 f4 isplativija kupnja od f 2,8. Te Obeliks bebe i tako konstantno zahtijevaju stativ. ;)

Pa naravno da postoje objektivi koji će popuniti rupu ako neki objektiv nije dovoljan, ali tada su to već 2 objektiva. Ovdje se govori o jednom objektivu za svaku prigodu, što 24-105 i je na full frame senzoru, a po komentaru Goob-a nekako pretpostavljam da ima aparat sa crop faktorom 1,6.
Ovaj 10-22 je objektiv dobrih karakteristika, ali je EF-S objektiv koji se kasnije ne može upotrebljavati na aparatima sa full frame senzorom tako da i na to treba računati ako se u bliskoj budućnosti planira uzimati takav aparat. Ja sam baš najviše iz tog razloga uzeo 17-40 a ne taj 10-22.

Što se tiče te 70-200 2,8-ice, jesu teške, ali nije baš tako da konstantno zahtijevaju stativ. A što je isplativija kupnja, to je jako relativno. I meni prije 4-5 g nije padalo na pamet da razmišljam uopće o 70-200 f/2,8 IS pa ga, eto, danas nosim u torbi. A još kad se sjetim da sam se smijao luđacima koji daju 6000 kn više za objektiv samo zato da imaju IS. S vremenom valjda poludiš pa to tak ide. :)

Vrh

PostPostano: 07 lip 2009, 18:14 

Pa naravno da postoje objektivi koji će popuniti rupu ako neki objektiv nije dovoljan, ali tada su to već 2 objektiva. Ovdje se govori o jednom objektivu za svaku prigodu, što 24-105 i je na full frame senzoru, a po komentaru Goob-a nekako pretpostavljam da ima aparat sa crop faktorom 1,6.

Kakogod okreneš, imao FF ili crop moraš imati minimalno 2 objektiva. Naravno - ako ti u prioritet spada širina. Druga je stvar ako fotkaš na određenoj dužini gotovo kao prime... Onda nikom ni`š. ;)
S druge strane, čak i na cropu 24-105 koji onda postaje 38-168 opet je dobra investicija jer ti dopušta luksuz da, kao prvo ne moraš stalno mijenjati objektive što značajno prevenira ugalopiravanje prašine na senzor, s druge strane sasvim je zadovoljavajuća širina koju pruža. Ako želi krajolike uzmeš ciljano najširi 10-22, koji je doduše ovdje 16-35, ali je ipak značajno širi od 27-64 tj. 17-40.

Ovaj 10-22 je objektiv dobrih karakteristika, ali je EF-S objektiv koji se kasnije ne može upotrebljavati na aparatima sa full frame senzorom tako da i na to treba računati ako se u bliskoj budućnosti planira uzimati takav aparat. Ja sam baš najviše iz tog razloga uzeo 17-40 a ne taj 10-22.

Ovo je bila moja velika dilema, barem što se tiče telca međutim ja sam se pak odlučila za 10-22 baš zbog toga što trebam što šire polje bez kompromisa. Kad fotkam krajolike, trebam širinu i onda predmnijevam ovaj izbor. No - sve je to stvar vlastitih preferencija - birati širinu sada ili misliti za budućnost. Ne postoji idealni odabir, postoji vlastiti odabir. 8-)

Što se tiče te 70-200 2,8-ice, jesu teške, ali nije baš tako da konstantno zahtijevaju stativ. A što je isplativija kupnja, to je jako relativno. I meni prije 4-5 g nije padalo na pamet da razmišljam uopće o 70-200 f/2,8 IS pa ga, eto, danas nosim u torbi. A još kad se sjetim da sam se smijao luđacima koji daju 6000 kn više za objektiv samo zato da imaju IS. S vremenom valjda poludiš pa to tak ide. :)[/quote]

Isplativa je kupnja ono sa čime si sam zadovoljan. :D Međutim, sad postoji i 70-200 f4 sa IS-om, ne? :idea: A koliko sam iščitala po silnim forumima, veća blenda se jeftinije kompenzira sa stativom negoli sa 2,8 blendom. Međutim - to je opet i samo opet, izbor vlastitih preferencija. :) Što se težine tiče - nedavno sam kupila odličan SILKov stativ s kojim sam jaaaaaaako zadovoljna. Međutim.... Bed je što teži 2,5kg. :( u početku se ne osjeti, ali malo pomalo - otpade ruka. Osobito, ako ideš fotkati po gradu neciljano - recimo ... turistički.... :mrgreen:

Vrh

PostPostano: 07 lip 2009, 21:01 
Rasprava o stativima prebačena na STATIV

Vrh

PostPostano: 08 lip 2009, 16:16 

HawkEye je napisao/la:
Isplativa je kupnja ono sa čime si sam zadovoljan. :D Međutim, sad postoji i 70-200 f4 sa IS-om, ne? :idea: A koliko sam iščitala po silnim forumima, veća blenda se jeftinije kompenzira sa stativom negoli sa 2,8 blendom. Međutim - to je opet i samo opet, izbor vlastitih preferencija. :) Što se težine tiče - nedavno sam kupila odličan SILKov stativ s kojim sam jaaaaaaako zadovoljna. Međutim.... Bed je što teži 2,5kg. :( u početku se ne osjeti, ali malo pomalo - otpade ruka. Osobito, ako ideš fotkati po gradu neciljano - recimo ... turistički.... :mrgreen:

Pa zašto onda čitaš po silnim forumima kako se jeftinije kompenzira blenda ako je isplativa kupnja ono sa čime smo zadovoljni. Znači da ipak ta blenda tu i tamo nešto znači. Ako tako gledamo, onda je još jeftinije kompenzirati blendu sa ISO vrijednostima nego sa stativom.
Gle, blenda je blenda, što je veća - bolje je, uvijek možeš malo zatvorit. Osim toga, ne znači veća blenda samo bržu ekspoziciju, pa da možeš to "kompenzirat" sa stativom.
A evo i jedno interesantno pitanje: što bi po tebi bilo bolje, 70-200 f/2,8 (bez IS-a) ili 70-200 f/4,0 (sa IS-om). Cijena im je mislim približno slična.

Vrh

PostPostano: 09 lip 2009, 10:28 

Ovako - odgovor na tvoje pitanje ne znam i baš zato se nastojim ograditi da je to teorijsko iščitavanje tuđih mišljenja. Nisam - :geek:
Žao mi je ako si moj komentar shvatio kao pametovanje
Također sam više puta jasno naglasila da je najbolji izbor onaj koji sami donesemo jer točno znamo zašto smo ga donijeli: 2 čovjeka sa istim alatima nemaju pretenzije napraviti 2 istovjetne kuće - metaforički rečeno. ;)
Nekome od nas treba bolja blenda, netko se pali na oštrinu, treći pak rastapa u nijansama bokeha... Sto ljudi - sto čudi, stara je narodna još tamo iz osnovnjaka.... :mrgreen:

Vrh

PostPostano: 05 sij 2010, 19:28 
bilo bi dobro da Canon konacno uvede i opticku stabilizaciju u tijela da ne moramo davat 2x vise novaca za prakticki isti objektiv (kao u slucaju 70-200mm f4) 8-)
kuzim da mora zaradit ali bio bi vec red :D

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 10 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži: