fot-o-grafiti.hr

Forum za polaznike tečajeva
Sada je: 25 ruj 2020, 23:55.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 18 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
PostPostano: 02 tra 2009, 15:51 

Eto, to pitanje me muči odnosno zanima me na koji nači ocjenjujete odnosno bi ocjenjivali neku fotku?

Vrh

PostPostano: 05 tra 2009, 23:29 

Ne znam "točan" odgovor, ali znam da sa ocjenjivanjem ne treba brzati. Pa je prvi dio odgovora da bi fotku trebalo dobro pogledati, dati si vremena da je vidiš. Ne znam kako drugima, ali svaka fotografija koju sam gledao je na mene ful brzo ostavila nekakav dojam i ponekad se tog početnog dojma teško riješiti. Automatski je teže vidjeti smisao - ako ga uopće ima.

Zanimljiv je i način promatranja koji učimo na tečajevima. Tako, recimo, nikad prije nisam promatrao umjetnička djela i mogu reći da sam jako sretan što sada obraćam pozornost na to. Pričam o odvajanju onoga što fotka prikazuje od onoga što se doista na njoj nalazi - i pritom ne mislim na neko tumačenje što je autor htio reći, nego na ignoriranje samog motiva i promatranje odnosa linija i ploha, pozitivnog i negativnog prostora, svijetlih i tamnih područja, itd, itd. Neke fotografije zapravo nude puno više od lijepog vezanog čamca, a neke zapravo samo ostaju slap na sunčan dan...

No, sve na kraju je (i treba biti, odgovorno tvrdim ;)) opći dojam, štogod to bilo. "Ono nešto", kak se veli, mislim da je osjećaj koji te primi kada na emotivnoj razini skužiš poruku fotografije i dobro reagiraš na nju. Nakon malo proučavanja, dobro se vratiti onom prvom načinu gledanja; dojam koji fotografija onda ostavlja se može bitno razlikovati od prvog dojma. Ono ignoriranje motiva je, naravno, samo privremeno.

BTW, zanimljivo pitanje; očekivao sam puno više odgovora i nadam se još da će ih biti. Meni je promatranje fotografija, zamisli čuda, otvorilo oči :) Tek sad kužim kako je napraviti fotku i teško, i lako. Više teško nego lako, jel...

Vrh

PostPostano: 29 tra 2009, 21:51 

ja nekad znam ono tipa instinktivo ocijeniti fotku :oops: ..ono na prvu ili wow ili ništa... :roll:

Vrh

PostPostano: 30 tra 2009, 10:51 

kvaldec je napisao/la:
Pričam o odvajanju onoga što fotka prikazuje od onoga što se doista na njoj nalazi - i pritom ne mislim na neko tumačenje što je autor htio reći, nego na ignoriranje samog motiva i promatranje odnosa linija i ploha, pozitivnog i negativnog prostora, svijetlih i tamnih područja, itd, itd.

Da, jučer na estetici2 smo imali takav slučaj... :lol: nitko od nas nije uspio odignorirati onu macu na stolcu u svrhu zamjećivanja chiaro-scuro igre po cijeloj površini :oops:

Iz pouzdanih izvora širi se bojazan da smo sada na Damirovoj crnoj listi za sljedećih par godina... Kako se iz toga uzvući? Ovo što ću sada napisati sigurno neće pomoći, ali ja definitivno na fotku reagiram onak na naglo, bez razmišljanja. Ili mi se sviđa - ili ne. Ako mi se sviđa, e onda mogu razmišljati o tome što je sve na njoj imalo utjecaj da se stvori takav pozitivan dojam. Tu sad dolaze one priče: promatranje odnosa linija, ploha, boja, pozitivnog i negativnog prostora, svijetlih i tamnih područja.......Iz toga bi trebalo izvlačiti pouke za vlastite fotke.

Vrh

PostPostano: 06 svi 2009, 22:40 

'EN TI PREKONCEPCIJU :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Vrtim, gledam, žmirim, zurim....iiiiii..... nikako :twisted: :twisted: :twisted:
Upravo se danas razvila jedna manja vrlo konstruktivna rasprava na ovu temu u prostorima dragog nam FKZ-a....Ako sam dobro shvatio, pomalo smo svi žrtve koje-kavih prekoncepcija...a lijepo sam govorio mami dok sam ima cca 2 godine da mi kupi flomiće i da mi da komad papira...i da nije sunce uvijek žuta lopta koja je na vrhu neba :twisted: :twisted: :twisted: i šta sad da radim :o :shock: da i da dalje slikam sunce na vrhu neba, cvijeće u vazi, drvo na livadi i tratinčice u polju.... :roll: :roll:
Sada bi rekao Damir: "dođi na tečaj estetike".... :? :?

Vrh

PostPostano: 07 svi 2009, 08:45 

Citat:
a lijepo sam govorio mami dok sam ima cca 2 godine da mi kupi flomiće i da mi da komad papira...i da nije sunce uvijek žuta lopta koja je na vrhu neba
ahahahaahah :lol:

Vrh

PostPostano: 07 svi 2009, 08:49 

e da, zaboravih napisat... neznam, meni je ta Estetika puno pomogla tj. sad gledam na puno drukčiji način nego s početka priče prije pol godine hahah :). Tak da jedva čekam tu Estetiku 3 :)

Vrh

PostPostano: 10 svi 2009, 08:06 

Hm, i ja još uvijek radim "na prvu" odnosno ili mi se svidi ili ne i ne razmišljam analitički zašto mi se sviđa odnosno ne. Mislim da estetiku imamo u glavi odnosno da ne trebamo analizirati da li je nešto u zlatnom rezu, trokutu ili kako se to sve ne zove, da li su boje ok, da li je fotka oštra ili ne. Takvim analiziranjem možemo reći da li je fotka dobro napravljena no mislim da nikako ne možemo reći da li se nama, osobno, sviđa analizirajuću je. Odnosno, da li je kao u prirodi Fibonacci-ev niz upisan u naš genetski kod odnsono DNA pa mi podsvjesno vidimo odnsno znamo što nam se sviđa ali tu podsvjest još ne znamo izvesti u svijest....
Znam jedno, da sada kada znam (ajmo reći) puuuuno više nego prije par godina, treba mi puno više vremena, truda da napravim kakvu takvu fotku s kojom sam zadovoljna. Vjerojatno sam u fazi prizivanje između ostalog i tog famoznog gospodina tj njegove nauke iz podsvjesti u svijest. Nadam se

Vrh

PostPostano: 13 svi 2009, 22:21 

sanjalica45 je napisao/la:
treba mi puno više vremena, truda da napravim kakvu takvu fotku s kojom sam zadovoljna.

Baš to.
Samo što neki koriste i vrijeme i prostor za trud i napredovanje i fotkaju bilo što, samo da fotkaju, a neki (poput mene), sjede i kukaju jer je npr. završio akt pa nema modela, studija, rasvjete, ekipe... :roll:

Al bar nisam sama, mislila sam da je to samo kod mene problem.

Vrh

PostPostano: 21 svi 2009, 10:07 
Šef smjene

Hm, i ja još uvijek radim "na prvu" odnosno ili mi se svidi ili ne i ne razmišljam analitički zašto mi se sviđa odnosno ne. Mislim da estetiku imamo u glavi odnosno da ne trebamo analizirati da li je nešto u zlatnom rezu, trokutu ili kako se to sve ne zove, da li su boje ok, da li je fotka oštra ili ne. Takvim analiziranjem možemo reći da li je fotka dobro napravljena no mislim da nikako ne možemo reći da li se nama, osobno, sviđa analizirajuću je. Odnosno, da li je kao u prirodi Fibonacci-ev niz upisan u naš genetski kod odnsono DNA pa mi podsvjesno vidimo odnsno znamo što nam se sviđa ali tu podsvjest još ne znamo izvesti u svijest....
Znam jedno, da sada kada znam (ajmo reći) puuuuno više nego prije par godina, treba mi puno više vremena, truda da napravim kakvu takvu fotku s kojom sam zadovoljna. Vjerojatno sam u fazi prizivanje između ostalog i tog famoznog gospodina tj njegove nauke iz podsvjesti u svijest. Nadam se

Koliko god učio i znao o fotografiji (tu mislim na svoje znanje od prije godine dana i sada) i dalje "padam" na prvi dojam. Ali odmah nakon tog dojma, počnem analizirati fotku. Tehnika, kontrasti, raspon tonaliteta, boje, tehnika obrade... I razmišljam da li bi ja nešto drugačije napravio s njom (drugačiji kut fotkankja, boja ili CB... i kakve rezultate bi donijela ta promjena) ili da li sam uoće u stanju napraviti idejno sličnu fotografiju. Moram tu spomenut tečaj estetika 2, koji je za mene bio najbitniji tečaj - otvara oči, preispituje tebe kao fotografa, ruši prekoncepcije (s kojima imam velikih problema), grči želudac, stvara nesanicu, potiče na psovanje kada misliš da ti je fotka dobra (a onda skužiš da je totalna katastrofa) i onda počinje borba sa samim sobom. Meni puno pomaže gledanje fotki po raznim časopisima/izložbama, dokumentarci gdje ugledni fotografi pričaju na koji način pristupaju fotografiji (psihologija) i zašto koriste baš tu tehniku, a ne neku drugu i naravno konstruktivne rasprave sa fotonautima.

Vrh

PostPostano: 21 svi 2009, 15:49 

Evo, gledam one dvije fotke forumu kritika. Nemrem se spustiti na razinu racia i definirati tj izreći kaj mi se sviđa a kaj ne. Nemam za to strpljenja. A pomalo mi je i neugoda jer se ne znam izražavati stručnim "fotografskim jezikom” Magda, POMAGAJ!!!!

Vrh

PostPostano: 21 svi 2009, 21:56 

Evo, gledam one dvije fotke forumu kritika. Nemrem se spustiti na razinu racia i definirati tj izreći kaj mi se sviđa a kaj ne. Nemam za to strpljenja. A pomalo mi je i neugoda jer se ne znam izražavati stručnim "fotografskim jezikom” Magda, POMAGAJ!!!!

Ma ne treba tu nekakav stručni riječnik, jednostavnim riječima opišeš dojam koji je fotka ostavila na tebe... :P

Vrh

PostPostano: 22 svi 2009, 08:18 
Šef smjene

Jao, gdje mene??? Posudit ću ti Fizija, nakon njega ćeš baratati i riječima kojima neznaš značenje, ali će zvučati kul :mrgreen: .
Kao što je Lightman rekao, opušteno vlastitim riječima reč kaj ti se sviđa i ne sviđa. Inače, kako kriza?? Jel još traje??

Vrh

PostPostano: 23 svi 2009, 07:33 

Magda je napisao/la:

Jao, gdje mene??? Posudit ću ti Fizija, nakon njega ćeš baratati i riječima kojima neznaš značenje, ali će zvučati kul :mrgreen: .
Kao što je Lightman rekao, opušteno vlastitim riječima reč kaj ti se sviđa i ne sviđa. Inače, kako kriza?? Jel još traje??

Magda, zar nemremo tebe kontaktirati radi osobnih problema, pričaju ljudi da si jako uspješna u rješavanju istih!! :oops: :!:

Da, još me drži, ne sviđa mi se što sam vizualni tip (kak bi naš profa rekel) a htjela bih ponekad biti haptički. Koliko god se trdila to nemrem promijeniti. Čak i kad malo haptizma uđe u moj mozak ne znam kako to urediti na fotki. Uf, valjda bu bolje. Dakle Magda, očekujem tvoju pomoć i hvala unaprijed! ;)

Vrh

PostPostano: 24 svi 2009, 13:10 
Šef smjene

Magda je napisao/la:

Magda, zar nemremo tebe kontaktirati radi osobnih problema, pričaju ljudi da si jako uspješna u rješavanju istih!! :oops: :!:

Da, još me drži, ne sviđa mi se što sam vizualni tip (kak bi naš profa rekel) a htjela bih ponekad biti haptički. Koliko god se trdila to nemrem promijeniti. Čak i kad malo haptizma uđe u moj mozak ne znam kako to urediti na fotki. Uf, valjda bu bolje. Dakle Magda, očekujem tvoju pomoć i hvala unaprijed! ;)

Hm,hm... Bit će tu posla, već vidim. Dakle sanjalice45, da li si prije imala slične krize ili je ovo prva??

Vrh

PostPostano: 27 svi 2009, 04:39 

E ljudi moji! Moram pohvaliti Magdu, fenomenalna je. Jučer smo imali session, totalno me oduševila. Dakle, predlažem svima koji imaju nekakvih problema, samo joj se javite! Magda je pravi iscjeljitelj!! Hvala Magda! :D :D :D ;)

Vrh

PostPostano: 27 svi 2009, 06:44 
Šef smjene

Hvala Magda! :D :D :D ;)[/quote]
Anytime... 8-) .

Vrh

PostPostano: 28 svi 2009, 16:39 

Draga Magda, pa sve novine pišu o tebi....Sigurno imaš vezu u redništvima.... :lol:

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 18 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir: