fot-o-grafiti.hr

Forum za polaznike tečajeva
Sada je: 12 pro 2019, 02:37.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 10 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
PostPostano: 17 pro 2009, 23:24 
Site Admin

Eto...kao cisto svjezi clan FKZ-a i ovog foruma, molim odmah za pomoc ilitiga kritiku mojih ruku djela. :)
U prilogu je fotka...ne obara s nogu, no rado bih cula/procitala kakav objektivni komentar.

Privitak:
Opaska: Ajmo junaci - pomozite djevojci!
01.jpg
01.jpg [ 190.7 KiB | Pogledano 4501 put/a. ]

Vrh

PostPostano: 18 pro 2009, 09:34 

Hajde da ja pokušam.

"Starčić" koji se odmara smješten je na pravom mjestu. Čim se pogleda fotografija, oko skoči na njega. Sa svojim biciklom zauzeo je ključno mjesto (trećine i skoro pa točno, zlatni rez). Ono što mislim da baš nije dobro je svakako drvo koje odmah nakon toga privlači pogled, te "šeće" oko gore-dolje, izbacuje ga van i gotovo da više ne dozvoljava povratak na glavnu temu. Prejaka plava boja pozadine također ne dozvoljava koncentraciju na osobu. Stalno odvlači pogled i vodi ga na slova.
Moje mišljenje:
1. manja dubinska oštrina bi se teško postigla zbog blizine pozadine, ali vrijedilo bi pokušati
2. izrez bez lista na na vrhu, drva, lijevog bicikla i slova iznad "starčića" učinio bi kompoziciju boljom

:)

Vrh

PostPostano: 18 pro 2009, 12:01 
Site Admin

Mišo je pogodio suštinu.

Idemo ovako - pitanja na koja bi trebao odgovoriti autor:

o čemu govori ova slika?
što te motiviralo zabilježiti ovu scenu?
što si s tom fotografijom htjela postići, na što ukazati, koju poruku i ideju prenijeti?

Ova fotografija ima mnoštvo problema, no ja ne bih ukazivao na probleme, nego na rješenja.

Pitanje za sve - što mislite o ovom izrezu.

Da li je bolji?
Zašto je bolji?
Što se s njime promijenilo?

Ako se ne razvije diskusija i ne bude odgovora ukinut ću ovu rubriku jer će biti očito da nema smisla.

Privitak:
Opaska: Novi izrez.
01.jpg
01.jpg [ 181.98 KiB | Pogledano 4470 put/a. ]

Vrh

PostPostano: 18 pro 2009, 13:39 

Odlicno i hvala obojici na suradnji ;)

OK...fotka je poslana u potpunosti neobradjena s namjerom :mrgreen: ; promijenjen joj je jedino format i rezolucija radi smanjenja "tezine" fajla.

Sama nisam ama bas nikakav talent za izrazavanje u pisanom obliku i lakse razvijam diskusiju uzivo pa za ovu svrhu "kradem" (uz odobrenje :D ) komentar s kojim se i sama slazem:

Interesantno, dalo bi se komentirati svasta.
Tiljakov komentar je interesantan jer omogucava da odgovore trazis sam.
I komentar prije njega je takodjer dobar, pa sam odlucio ici redom:
-Starcic je na dobrom mjestu, odnose znas, zna i on i slazem se s komentarom, drvo privlaci pogled nakon starcica, oko se sece, to je istina. U izrezu bi se dalo promjeniti neke stvari i tako istaknuti starceka. Susjedno drvo i bicikl nije moguce izbjeci; svi bi ovdje trebali biti svjesni da ulicnu fotografiju nije bas moguce napraviti u idealnim uvjetima; uvijek postoji neki detalj koji moze smetati ili smeta. U hvatanju jednog trenutka, neke osobe na cesti, toliko elemenata moze krenuti od onog - zacrtanog, da treba cijeniti opci dojam uz ignoriranje nekih nesavrsenosti.
- Fotka je hvatana teleobjektivom, na tu udaljenost se ne moze dobiti bokeh jer su oba objekta (pozadina i meta) u blizini beskonacnosti i oba se mogu u objektivu vidjeti samo ostro. Za kompoziciju i neko rjesavanje problema skakutanja oka predlozio bi jedan drugi izrez koji bi anulirao slova na plavoj pozadini iznad, i s lijeve strane izrez priblizio drvetu. Tako bi ono ostalo kao vertikala bez grana na lijevoj 1/3 fotografije, iznad starceka ne bi bilo nista, sam na plavom bi iskocio.
- To me seli na Tiljakovo pitanje; ne smatram njegov izrez boljim. Dedica je slikovit, sam na plavoj pozadini je definitivno iskocio, jace se primjecuje grimasa na licu i da se radi o portretu razmisljao bi o tome. Ali ovo nije portret, barem nije nastao kao takav. Po meni je nagasak ove fotke na tome da on sjedi sam, uziva u miru, jede, sam je sa sobom i biciklom; zaokupljen nekim svojim pricama. Taj trenutak samoce naglasen je napustenim biciklom iza njega. Kad mu se da kod izreza prostor uokolo tada naglasavas taj dio price. S Tiljakovim izrezom je samo starcek s biciklom i grimasom. S tvojom fotkom on ima vise price jer je sam, s prostorom oko sebe, nema ljudi i takva fotka nudi gledacu da bolje shvati prostor i situaciju kod “hvatanja“ mete.

Kraj citata. (i hvala i tebi Sef ;) )

Tiljak: "Ova fotografija ima mnoštvo problema, no ja ne bih ukazivao na probleme, nego na rješenja."
Mozda bi ipak bilo zgodno/poucno pripomenuti i probleme...mislim...znam da žicam, ali... :mrgreen:

Vrh

PostPostano: 18 pro 2009, 18:34 

Evo da se i ja ukljucim. :D

Mene osobno najvise muci znak CO u gornjem lijevom kutu koji mi uopce ne dopusta da se koncentriram na starcica. Prakticki odmah mi odvuce paznju, a onda drvo cini barijeru koja onemogucava povratak na glavnu tocku interesa.
Npr. ja uopce nisam shvatio da jede dok nisam vidio Damirov crop, te bi po mojem misljenju to bilo znacajno bolje rjesenje.
Time je starcic dobro pozicioniran u fotografiji, glava mu se nalazi u zlatnom rezu, kao i kosara na biciklu iz koje uzima hranu, te cijela fotka dobija pricu. Nekako mislim da ta jednostavnija prica, prakticki jedan street portrait, bolje dolazi do izrazaja tako nego da je jos ukljucen i drugi bicikl i drvo da se naglasi samoca, a time bi se u izrezu opet hvatao dio slova (ili bi izrez bio kao panorama :? :? ) i fotka bi dobila na nervozi.

Ali to je samo moje skromno misljenje :geek: :mrgreen:

Only a fool never changes his mind. A wise man has a theory and if a fact comes along that changes that theory, he throws out the theory. A fool believes that if a fact comes along that changes the theory, he throws out the fact.

Photography wise, there's nothing a Saturation -1 couldn't handle.

Vrh

PostPostano: 18 pro 2009, 23:11 

Odgovor Damiru:
1. izrez je bolji
2. i 3. odgovorio sam u prvom postu
;)

Vrh

PostPostano: 20 pro 2009, 08:45 

Evo malo i mojeg viđenja.
Ova fotka ima svoj šarm, ima svoju ideju i fotograf je izvrsno uočio trenutak. Dapače logo koji u sebi ima naziv države po meni izvrsno funkcionira naročito nad glavom starčeka. Ponekad je potrebno znati i nešto o situaciji i vremenu u kojem je fotka nastala da bi je mogli razumjeti i analizirati.
Ponavljam svoje prethodnike: užasno je teško napraviti dobru uličnu fotografiju no radeći puno i analizirajući rezultat, s vremenom će fotke biti sve bolje i bolje.
Slažem se da bijela boja loga je dominantna i primarna točka interesa. Nesretno je što slova izlaze iz okvira. Po meni lijeva strana fotke može biti cropana te ostavljamo samo dio drveta kao prirodni okvir. Vignetiranjem rubova, uklonili smo izlaz slova iz fotke te smanjili kontrast po rubovima. Malo sam posvjetlila lice kako bi naš pogled krenuo k točki najjačeg kontrasta. Cijelu fotku sam napravila u kvadratnom formatu jer kako je netko napisao :"Square format works very well for photographs of people in their environment - including just enough of the environment to interest without becoming the whole picture. Of course, some of this may have more to do with the waist level finder of square format cameras (waist level doesn't work unless you have square format or a rotating back)."

Privitak/ci:
Opaska: moje viđenje starčića
starac.jpg
starac.jpg [ 157.84 KiB | Pogledano 4361 put/a. ]

PostPostano: 20 pro 2009, 22:31 

Kako god da se okrenulo meni smeta bickl. Na krivom je mjestu, prjeci mi put do starca.
Iako je sam po sebi fora i dobro je okrenut i ima zamiljivo ukosen prednji kotac.
Izraz lica starca koji zvace je zakon. 10-tka za trenutak! :D

Vrh

PostPostano: 26 pro 2009, 15:31 

Pozdrav svima!

Slažem se sa par rečenih stvari: trenutak je odlično odabran i bicikl smeta kako god se to izreže. Svejedno, Tiljkov izrez je meni bolji baš zato jer je lice dobilo veći utjecaj i čičin pogled je dobio prostora.

Vrh

PostPostano: 30 pro 2009, 19:58 
zao mi je da sam malo zakasnio na ovu temu ali:

tiljakov crop je puno bolji - navedeni su vec razlozi zasto pa da se ne ponavljam ali ukratko u prvom kadru je bilo svasta, puno toga suvisnog a ovdje se koncentriramo na osobu, i to na nacin da se postuje i pravilo trecina. crop na prvu izgleda malkice preuzak ali ispravan, jer bi vecim zahvatom izbio i dio drugog bicikla.

Ono sto ne valja je dubinska, mislim da se jednom od kombinacija (ili jaci teleobjektiv ili nesto kraci uz priblizavanje + izrazito mali otvor blende) mogla dubiti manja dubinska, mislim da je pozadina dovoljno daleko. i to bi bitno unaprijedilo sliku uzevsi da je cropana na nacin kao sto ju je tiljak cropao. i zadnje plava boja bode oci ovdje a izmedju ostalog crna i plava boja nisu komplementarne boje 8-)

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 10 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir: