fot-o-grafiti.hr

Forum za polaznike tečajeva
Sada je: 19 ruj 2017, 21:45.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
PostPostano: 28 lis 2016, 00:18 
Site Admin

Stasala je i nova generacija željna kratike, pa krenimo, čekamo reakcije :D

Privitak:
IMG_9741.jpg
IMG_9741.jpg [ 107.24 KiB | Pogledano 465 put/a. ]

Vrh

PostPostano: 30 lis 2016, 22:36 

Opis:
statua, most, staza, nebo, oblaci, travnata površina, drveće.
Analiza:
točka interesa je izoštrena statua u prednjem planu i zauzima najvrijednije mjesto. staza i most vode pogled do nje. nebo je na vrhu tamnije pa zadržava pogled. prevladavaju hladnije boje koje daju mirnoću i smirenost. omjer pozitivnog i negativnog prostora je ok.
Interpretacija:
svojevrsni bijeg od suvremene civilizacije (gužva, užurbanost) na osamu (priroda).
Vrednovanje:
koristio bih neke elemente za interpretaciju teme i želio da sam autor.

Vrh

PostPostano: 31 lis 2016, 08:52 

Evo potvrdila bih većinu toga što je Krešimir rekao, dakle statua čovjeka, nebo, most i staza bez ljudi na nasipu (da li je to moguće da nema nikog? :D )...
isto tako se slažem da postoje linije (staza i most) koje vode u točku interesa, također, bih još dodala da se lik nalazi na 1/3 fotografije i to u prvom planu i da se površine fiktivno mogu podijeliti na 4 dijela kako smo učili na one pravokutnike koji određuju nekakav sklad pa mi prema tome i fotografija djeluje kao da je u ravnoteži.
Smeta me malo "bijeli zamagljeni" dio s desne strane vrata kipa to je možda sitnica međutim, s obzirom da su stabla tamnomnozelena odvlači mi pogled na taj dio.
Što se interpretacije tiče zanimljivo je da kip "gleda" negdje malo iznad fotografa (na tren možda i u fotografa ako je fotograf paparazzo i drži nisko fotić) pa mi djeluje kao da je kip bio negdje u svojoj mirnoj (što ove boje plave, tirkizne, zelene lijepo dočaravaju) šetnji Savom a onda je došao fotograf s leđa i reko mu nek se okrene i ostao je taj začuđeno/negodovački izraz lica :D zašto to tako interpretiram jer nekako anatomski gledano kip je gornjim dijelom tijela okrenut prema mostu a licem prema fotografu pa mi djeluje kao nekakav iznenadni okret.

Vrh

PostPostano: 31 lis 2016, 11:58 

Evo i moje prve (javne) kritike  :roll: makar ću manje - više ponoviti što su Krešimir i Indigriz već napisali

OPIS
Sve navedeno što je Krešo napisao+mjesto radnje je Zagreb, rijeka Sava (u pozadini poznati Hendrixov most).

ANALIZA
Prvo što se primjećuje na fotografiji je lik-kip čovjeka. Glavna i jedina točka ineteresa na ovoj fotografiji je kip, odnosno njegovo lice (glava) smještena otprilike na desnim točkama harmonije) i u kvadrantu najveće važnosti. Oko promatrača se kreće sa lijeva na desno dvjema linijama: Stazom, koja je svjetlija i samim tim dominantnija i mostom, do točke interesa (točnije do njenog vrata). Pogled dalje ide po vratu do točke interesa (lica) i tamo se zadržava. Zadržava se jer je pogled kipa intrigantan, gotovo upitan i usmjeren prema fotografu, ali i zbog otvorenih usta. Prevladaju hladnije boje-tonaliteti zelene i plave koji fotografiji daju smirujuć karakter. Omjer pozitivne i negativne površine je u redu.

INTERPRETACIJA
Fotografija predstavlja kratko, privremeno zaustavljanje u utrci života prema konačnom cilju - mirnoći. Međutim, cilj je još daleko jer fotografija osim smirujućeg karaktera (po bojama i bluranoj pozadini sa oblačićima i plavim nebom koja djeluje kao (daleki) san) ipak diže "tenziju" promatrača prema nekom iščekivanju jer se očekuje da će kip nešto priupitati promatrača (ili se odazvati promatraču); ostavlja dojam nedovršene radnje i time drži promatrača u izdržljivoj, ne preintenzivnoj napetosti koja bi eventualno izazvala nervozu. Tim više što je kip očito cijelim svojim bićem okrenut prema pravcu kretanja - svom cilju - prema bluranoj pozadini, zastao je nakratko i okrenuo se jer ga je netko zazvao? Ukoliko je interpretacija točna, smatram da je fotograf vjerno prenio poruku fotografije.

Ono što mi smeta je definitivno bijela ploha desno od vrata kipa (kako je Indigriz napisala) koja iako nije velika, pogled nekako bježi na nju jer je svjetlija od okolnih boja. Fotografija bi bila bolja da je uzeta kompozicija kojom bi kip zaklonio svjetli objekt i tako ga eliminirao kao točku disperzije pažnje gledatelja.

VREDNOVANJE
Fotografija je (ako je) umjereno do malo digitalno obrađena (naglašen kontrast i boje) te kao takva ne narušava kvalitetu i vrijednost fotografije. Upotrebljeni načini za interpretaciju teme su jednostavni, a ipak efektni; i samim tim privlačni za korištenje na fotografijama. Iako fotografija kompozicijski spada u jednostavnije, volio bih vidjeti ostale uratke ovog autora. Mišljenja sam da ova fotografija nema tržišni potencijal, međutim, mislim da bi dostojno mogla ukrašavati zid životnih prostora ili čak kafića/restorana. Ne bi imao ništa protiv da sam autor ove fotografije.

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir: