fot-o-grafiti.hr

Forum za polaznike tečajeva
Sada je: 17 ruj 2019, 01:38.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 31 post(ov)a ] 

Da li biste i kako pojednostavili tečaj opće fotografije
Ne 57%  57%  [ 25 ]
Ne - ali bi smanjio količinu zadataka 0%  0%  [ 0 ]
Ne - ali bi dao više vremena za izradu zadaća 7%  7%  [ 3 ]
Da - smanjio bih opseg tečaja 0%  0%  [ 0 ]
Da - izbacio bih dio gradiva i preusmjerio ga u druge tečajeve 0%  0%  [ 0 ]
Da - povećao bih broj sati tečaja 36%  36%  [ 16 ]
Ukupno glasova : 44
Autor/ica Poruka
PostPostano: 01 tra 2009, 09:23 
Site Admin

Smatrate li da je tečaj opće fotografije previše zgusnut? Da se u tečaju nudi previše znanja u premalo vremena?

Osim odgovora u anketi možete dodavati svoje ideje.

Vrh

PostPostano: 01 tra 2009, 13:21 
Mislim nekako da bi bilo taman da je 20 sati. Količina informacija je taman i stvarno su sve neophodne da budu u ''Općoj fotografiji''
Nekako ljudi , zbog posla, obaveza, doživljavaju radni tjedan kao cjelinu. I onda imaš 1 tjedan koji je kao ''uvodni, pa imaš dva tjedna rada pa opet doživiš zadnji tjedan kao ''kraj''.
Znam da koncept od 5 tjedana brka cijeli sistem ali mislim da bi 20 sati bilo optimalno. Naravno opravdano bi to razmjerno i cijena pratila.

slika

P.S. Možda npr. ponedjeljkom 2 sata a četvrtkom 3 sata? Da se ne pobrka cijeli ''mjesečni sistem''.

Vrh

PostPostano: 01 tra 2009, 15:30 

Meni uopće nije bio težak, nego zanimljiv.
Kada sam došao na tečaj nisam znao što je blenda, zatvarač......

A gradivo se brzo pohvata uz malo prakticiranja naučenog :arrow:

Vrh

PostPostano: 02 tra 2009, 08:48 

Definitivno nije pretežak.
Sadrži upravo toliko koliko je potrebno za osnove.
A oni koji osnove znaju - neće se dosađivati jer će sigurno čuti poneku stvarcu koju do sada još nisu znali. U to se mogu kladit.

Vrh

PostPostano: 02 tra 2009, 12:30 

Niti je pretežak, a niti dosadan. Svi tečajevi koje sam do sada prošao su koncipirani tako da se može čut i saznati hrpa informacija (manje ili više bitnih) koje su u svakom slučaju vrlo zanimljive, tako da čak i ako polaznik ima određeno predznanje, nema bojazni od dosađivanja. Meni je bio problem obaviti sve zadaće (na vrijeme) jer mi je režim posla takav da baš i nemam puno slobodnog vremena.

Vrh

PostPostano: 02 tra 2009, 15:42 

Prije 2 godine sam išla na tečaj opće, tada nisam imala pojma o fotkanju a o aparatima još manje. Najveći domet ni je bio kompakt na M-u. Shvatila sam kao prava štreberica da moram negdje nešto naučiti i tečaj opće se pokazao kao izvrstan izbor. Naučio me osnovama o kojima prije nisam niti razmišljala da postoje a kamoli zašto postoje. Uglavnom, preporučila bi ga i onima koji kao i ja ne znaju ništa o fotografiji (bez obzira, digitalnoj ili analognoj) a i onima koji misle da nešto znaju, čisto kao ponavljanje.
Uf što sam kratka....

Vrh

PostPostano: 02 tra 2009, 22:04 

Meni najdraži tečaj. Svakako za preporučiti.

Kao što je gore napisano niti sam znao za blendu niti za zatvarač kao i za SLR.

Vrh

PostPostano: 06 tra 2009, 09:40 

ovisi sa kakvim znanjem dođeš na tečaj... ja npr. nisam imala pojma o blendi, f br. ekspoziciji... pa ipak sam uspjela nešto poloviti uz dodatno informiranje kod kuće kroz priručnike i knjige, a za one koji su već više uvućeni u amatersko fotografiranje i vjerojatno su čuli za većinu toga na općoj... pa bar su si popunili neke rupe i saznali nove informacije, pa im je postalo bistrije :)
no ako se mene pita ja bi uz sate opće fotografije vikendom dodala i praktiku - tj radionicu opće fotografije, kako bi polaznici tečaja OF naučili kako zapravo funkcionira neka vrsta ekspozicije i u kojem trenutku, ili kada je bolje koristiti manji otvor blende a kada veći...

Vrh

PostPostano: 06 tra 2009, 14:24 
Site Admin

Zanimljivo - evo postavit ću anketu - nisam nikad razmišljao o radionici opće fotografije jer nekako sam bio u uvjerenju da je još prerano za tako što u toj fazi tečajeva. Problem takve radionice bi bio i što na tečaju opće mnogi polaznici još nemaju adekvatnu opremu - tek namjeravaju kupiti aparate. No evo nek anketa kaže svoje.

Vrh

PostPostano: 07 tra 2009, 15:07 

gledala sam anketu danas (u vezi radionice opće fotografije)... vidi se da ipak moj savjet o tome da se uvede radionica opće fotografije i nije tako glupa haha :D

Vrh

PostPostano: 08 tra 2009, 22:25 
Site Admin

Pa zašto bi bio glup - forum je i otvoren zato da se razmjenjuju mišljenja, savjeti, preporuke... ;)

Vrh

PostPostano: 13 lis 2009, 20:08 

meni tecaj bas zanimljiv i nije mi pretezak :) jedino s cim imam problem su zadatci jer ne stizem sve zbog skole, a ne volim stvari raditi traljavo :D
ali napravila sam 2 od 3 zadatka i super mi je sto sam pomocu njih skuzila tocno kako funkcioniraju stvari koje sam naucila na tecaju :)
vec se par godina bavim fotografijom i htjela bih se baviti profesionalno, ali nisam nikad bila dobro upucena u tehnicke stvari sve do tecaja.

you've often seen a cat without a grin, but you've never seen a grin without a cat.

Vrh

PostPostano: 13 lis 2009, 22:33 
frozen charles je napisao/la:
meni tecaj bas zanimljiv i nije mi pretezak :) jedino s cim imam problem su zadatci jer ne stizem sve zbog skole, a ne volim stvari raditi traljavo :D
ali napravila sam 2 od 3 zadatka i super mi je sto sam pomocu njih skuzila tocno kako funkcioniraju stvari koje sam naucila na tecaju :)
vec se par godina bavim fotografijom i htjela bih se baviti profesionalno, ali nisam nikad bila dobro upucena u tehnicke stvari sve do tecaja.

Ma tako treba razmišljati! :D

Vrh

PostPostano: 13 lis 2009, 23:29 

:)

you've often seen a cat without a grin, but you've never seen a grin without a cat.

Vrh

PostPostano: 14 lis 2009, 08:27 

ajd da i ja debitiram u ovom kutku :) meni je tečaj trebao silom prilika jerbo su mi na poslu uvalili fotić u ruke i rekli ti si sad fotograf u firmi :shock: uuuu što ja nisam volio fotografiranje i muke zbog neznanja kroz koje sam prolazio. Nisam znao baš niš, a iskreno nije me ni zanimalo što je povećavalo frustraciju. Onda mi je prekipjelo da se šefovi stalno bune kako fotke nisu baš neka sreća pa sam našao tečaj i sad čačkam mećku ko lud :lol: stvarno sam oduševljen obratom koji se dogodio. Fotkanje me počelo ful privlačiti! Iznad svih očekivanja je sve ispalo! Zbog ubrzanog života uspjevam na kvalitetan način apsorbirati oko 75% gradiva, al to je uvijek manje-više tako u životu hehehehe.
Možda sam bio malo razočaran kad sam skužio da nećemo prčkat po fotićima pod stručnim nadzorom, ali šta je tu je. sad sam u fazi da mi upravo fali to, praktični rad s nekim koji bi pokazao neke tehničke cake, ideje oko kadriranja, uočavanja dobrih momenata u određenom okruženju, razumijevanje svjetlosti itd.
I da, nikad nisam volio pisat zadaće pa mi se to sad obija o glavu. Napravit ću pošto poto svoj vizualni dnevnik :mrgreen:

sve u svemu, žustro se borim kako bih bio redovit na svakom predavanju. Eto, kolko mi je dobro

Vrh

PostPostano: 14 lis 2009, 08:45 
Tomi je napisao/la:
... sad sam u fazi da mi upravo fali to, praktični rad s nekim koji bi pokazao neke tehničke cake, ideje oko kadriranja, uočavanja dobrih momenata u određenom okruženju, razumijevanje svjetlosti itd.....

Super! Sad samo dalje na estetiku itd, i doći će i cake na red. :D

Vrh

PostPostano: 15 lis 2009, 21:55 

zrile je napisao/la:
Definitivno nije pretežak.
Sadrži upravo toliko koliko je potrebno za osnove.
A oni koji osnove znaju - neće se dosađivati jer će sigurno čuti poneku stvarcu koju do sada još nisu znali. U to se mogu kladit.

Potpuno si u pravu - uvijek nešto novo

Vrh

PostPostano: 16 lis 2009, 19:18 

Slazem se, koliko god da citas o tome, tecaj ti dobro stvari sistematizira, moze ti neko odgovoriti na nejasnoce, a i uvijek saznas nesto novo.

Meni je zlatna spirala bila potpuno otkrice. :shock:
Bas je covjek nece naci na hrpi siteova koji pruzaju nekakve fotografske lekcije, a nisam je vidio ni u ovim knjigama koje sam procitao.

Ja sam inace definitivno za radionice u sklopu tecaja opce fotografije, ali pitanje je da li bi se to zbog vremena uspjelo organizirati :?

U svakom slucaju, jako zadovoljan i idem dalje :D

Only a fool never changes his mind. A wise man has a theory and if a fact comes along that changes that theory, he throws out the theory. A fool believes that if a fact comes along that changes the theory, he throws out the fact.

Photography wise, there's nothing a Saturation -1 couldn't handle.

Vrh

PostPostano: 21 lis 2009, 19:45 

Po meni uopce nije tezak, dapace, super je rasporedjen.

No mogu vidjeti da nekima mozda malo i je, ali ako se radi, i ako se prate predavanja, citaju tutoriali, svi oni linkovi, stvarno je super.
Sjecam se da sam i prije nego sam upisala tecaj, dosta cesto dolazila na stranicu i citala sve clanke, odlicno mi je to.

Mozda bi se jedino trebalo nekako malo vise raspravljati o tim zadacama, ne znam - tipa kad jedna zadaca prodje da se pitaju polaznici da li im je jasno, da li netko ima pitanja. Mozda pokazati prosle slike polaznika.... No dobro, to bi vjerojatno uzelo vise vremena.

Meni je super, i jedva cekam nastavak....

Dolazi mi jedino problem sto dalje kad krenemo na svakakve radionice, od modne, portretne itd.... Nemam pojma sta bi.. Sve bi :D
No vidjet cu s vremenom kako ce to ic - ali ako se ne uspijem odlucit, idem na sve :D

Vrh

PostPostano: 23 lis 2009, 10:55 

Moram se složit sa svima da je tečaj sada baš negdje u "sweet zone".

Dovoljno podataka za ljude koji nikada nisu primli fotić u ruke, a za one koji se već neko vrijeme bave time ima trenutaka prosvjetljena.
Nažalost zbog vremenskih ograničenja i količina zadaća i ne stigne se sve napraviti, bar u mom slučaju. :?

Vrh

PostPostano: 23 lis 2009, 14:20 

Da, u principu mislim da bi čisto efikasna ideja bila vezana uz pokazivanje fotki iz zadaća (naravno prije pitat autora jel se slaže) i stavit u ppt - onda prokomentirat, usporediti i slično, savjeti za poboljšanje....
Iako postoje komentari u dnevniku, možda je ovo uz to jedna od boljih ideja....

ali ovi smajlići, lol :geek: :ugeek: (hm, jel se ovdje želi reć nešto :D)

Vrh

PostPostano: 24 lis 2009, 14:12 

Tečaj je super. Ja sam fotkao nekad davno pa onda dugo, dugo ništa. Znači da nešto kužim, al' ipak se čuje puno novih stvari, nauči se dosta i način predavanja je odličan. Tiljak je komunikativan, prenosi znanje profesionalno i svatko tko je zainteresiran puno dobiva. Sigurno idem dalje i dalje i dalje...
8-)

Vrh

PostPostano: 28 lis 2009, 15:36 

impresije s opće..
mislim da tečaj nije pretežak, ali sa zadaćama definitivno treba nešto napraviti.. trebalo bi se strože držati termina predaje, u redu ako tu i tamo netko zakasni, ali da se predaju na vrijeme bila bi nekako bolja komunikacija između onoga što radimo na predavanju teoretski i prekse u zadaćama. same zadaće bi pokazale jesmo li sve dobro pohvatali i treba li možda nešto dodatno pojasniti, teško je sada ako nešto nije bilo u redu na estetici I opet govoriti o onome što smo trebali već svladati..
inače mislim da je uz sve ovo što smo čuli na općoj najbitnija praksa, bar meni, teoriju je najlakše naučiti u praksi.. zato mislim da ono što se ranije na temi govorili o radionicama ne bi bila loša ideja..
osim toga linkovi s lekcijama su prilično korisna stvar, posebo za nekoga tko je propustio predavanje.. netko je spomenuo zlatnu spiralu, rez, ja sam čini mi se upravo to predavanje propustila, pa mi je jednio taj dio opće u mraku..

Vrh

PostPostano: 25 pro 2009, 02:34 
Tiljak je dobar, zanimljiv predavač koji dobro vlada teoretskim znanjem koje se provlači kroz tečaj opće koja nije preteška po mom mišljenju (to je ionako relativno pitanje jer ovisi o individualnom znanju svakoga od nas)

I naravno da postoje odlične knjige kao i video tutoriali na temu fotografije (Scott Kelby npr.) iz kojih se može puno naučiti ali ovaj tečaj je dobar za početnike koji žele uhvatiti bitne informacije u startu.
Ono što bi bilo dobro je da se uvedu i drugi specijalizirani tečajevi, poput fotografije vjenčanja i sporta (gdje bi se išlo na odgovarajuće lokacije i koristila odgovarajuća oprema za to), koji su dobro plaćeni poslovi, možda i najbolje. Skinuo sam neki dan s neta video tutore na tu temu (kelby training) i iznenadio se koliko tu toga ima i kakve fotke su dobivene uz relativno malo truda na lokacijama koje su hr itekako dostupne a ne vidjam ih na fotkama s vjencanja. I to se tice ne samo tih tema, vec i landscape fotografije i ostalog.

Općenito da kažem o tečajevima - osobno bih preskocio neke stvari, i brze presao na prakticnu fotografiju ali to je samo moje misljenje 8-)

Vrh

PostPostano: 30 pro 2009, 18:18 

oko_sokolovo je napisao/la:
Tiljak je dobar, zanimljiv predavač koji dobro vlada teoretskim znanjem koje se provlači kroz tečaj opće koja nije preteška po mom mišljenju (to je ionako relativno pitanje jer ovisi o individualnom znanju svakoga od nas)

I naravno da postoje odlične knjige kao i video tutoriali na temu fotografije (Scott Kelby npr.) iz kojih se može puno naučiti ali ovaj tečaj je dobar za početnike koji žele uhvatiti bitne informacije u startu.
Ono što bi bilo dobro je da se uvedu i drugi specijalizirani tečajevi, poput fotografije vjenčanja i sporta (gdje bi se išlo na odgovarajuće lokacije i koristila odgovarajuća oprema za to), koji su dobro plaćeni poslovi, možda i najbolje. Skinuo sam neki dan s neta video tutore na tu temu (kelby training) i iznenadio se koliko tu toga ima i kakve fotke su dobivene uz relativno malo truda na lokacijama koje su hr itekako dostupne a ne vidjam ih na fotkama s vjencanja. I to se tice ne samo tih tema, vec i landscape fotografije i ostalog.

Općenito da kažem o tečajevima - osobno bih preskocio neke stvari, i brze presao na prakticnu fotografiju ali to je samo moje misljenje 8-)

Jesi se ti registrirao na kelbytraining da si vidio tutoriale?

Only a fool never changes his mind. A wise man has a theory and if a fact comes along that changes that theory, he throws out the theory. A fool believes that if a fact comes along that changes the theory, he throws out the fact.

Vrh

PostPostano: 30 pro 2009, 19:14 
imam ti te video tutoriale (dobar dio na sticku, ima toga dosta), zaista su fenomenalni...javi ako ti to treba. to sam skinuo besplatno preko jedne stranice 8-)
inace, citam trenutno njegove knjige, ima dosta brzih ali kvalitetnih savjeta.

Vrh

PostPostano: 30 pro 2009, 19:52 

imam ti te video tutoriale (dobar dio na sticku, ima toga dosta), zaista su fenomenalni...javi ako ti to treba. to sam skinuo besplatno preko jedne stranice 8-)

i ja sam zainteresiran :P

Vrh

PostPostano: 30 pro 2009, 20:08 
misozagreb je napisao/la:

i ja sam zainteresiran :P

ok, ajmo cijeli tecaj sada 8-)

donijet cu 2 cda pa dilajte to dalje

Vrh

PostPostano: 30 pro 2009, 20:28 

Odlicno.

Vrh

PostPostano: 01 sij 2010, 17:47 

jedva čekam
da, sretna nova svima

Vrh

PostPostano: 05 pro 2015, 18:15 

Moram priznati da mi je malo težak s obzirom da nemam apsolutno nikakvog znanja o fotografiji ni o aparatu. Isto tako voljela bi da više radimo ne domaćih zadaća nego da slikamo recimo nešto na licu mjesta i na taj način učimo. Iako volim učiti i baš me jako zanima fotografija i fotoapart i ta sva mehanika i nakon mjesec dana mi je teško pratiti neke djelove tečaja.
Evo onako iskreno. :)

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 31 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži: