fot-o-grafiti.hr

Forum za polaznike tečajeva
Sada je: 13 pro 2018, 03:51.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: E-620
PostPostano: 14 tra 2010, 09:15 

Pozdrav ljudi,
Opasno sam zabrazdila u nabavu novog fotića. Sviđa mi se dotični, no rado bih prije same investicije u istog čula vaše komentare-one dobre, a naravno i one loše. Bi li možda preporučili nešto drugo? Namjeravam ulupati max nekih 6.000 - 6.500 kn, preferiram pejzažnu i makro fotografiju.
Pomagajte, please, jer sam malo tele kaj se toga tiče.
I još nešto-imamo li mi kao članovi kluba kakovi popust?

Vrh

Naslov: Re: E-620
PostPostano: 16 tra 2010, 17:15 

Da podijelim par svojih iskustava...
To mi je prvi DSLR, tako da naravno da sam bio zadivljen kada sam ga kupio.

Pozitivne strane:
U tom cjenovnom rangu mi se činio kao best-buy. Bio je (mozda jos je) oko 6000, u paketu koji ukljucuje dva kit objektiva i battery grip. I još je olympus imao akciju da ako posaljes račun, dobiješ dodatnu bateriju. Za te pare nisam vidio nijedan drugi koji bi nudio sve karakteristike kao i E-620. Možda sam neki previdio... :)

Battery grip je dobra stvar, zbilja je ugodno držati fotić za njega kad fotkaš u okomitom položaju.

Objektivi su kakvi jesu, nisu neki ludi, ali za početnika sasvim ok. Za pejzaže dobiješ 14-42 (28-84) objektiv, klasika. U paketu je i tele objektiv 40-150 (80-300). Za makro fotke baš i nisu, ali da se kupiti makro predleća za malo para na ebayu. O kvaliteti tih predleća.. ha, koliko para toliko muzike. Pravi makro objektivi nisu baš jeftini. :)

Ima LCD koji se da zakretati, dobro dođe kada ti se ne da plaziti po podu a baš želiš okinuti nešto iz žablje perspektive. :) Iskreno, jako rijetko to koristim.

Stabilizacija slike radi. Ljudi imaju različita mišljenja dal je bolje imati stabilizaciju u objektivu ili u tijelu. E-620 ima stabilizaciju u tijelu, i ona neki svoj posao odradi. Kada nema puno svjetla, osjeti se razlika, slike budu oštrije.

Tipke na pozadini su smještene sve desno od LCD-a, možeš tipkati sve desnim palcem, meni je logičan takav raspored.

Negativne strane:
Šum. Definitivno ga muči šum kod mračnijih fotki, ili mračnih površina unutar fotke. Na svim ISO vrijednostima. ISO vrijednost idu od 100 do 3200, ali uglavnom iznad 800, eventualno 1000, bude previše šuma. Srećom ima programa koji do neke mjere to mogu srediti, snađe se čovjek :)
Imam dojam da ga posebno muči neka tamno crvenkasto-smeđa. :lol:

Grip... trudili su se napraviti mali fotić sa puno featura, pa su valjda u ime toga napravili grip koji je premali. Bar meni. Nije neka kritična stvar, ali treba spomenuti. Čak Olympusov kompakt sp570, koji mi je prethodni fotić, ima grip koji je ugodniji za držanje. 620 držiš nekak s prstima, umjesto da ga uhvatiš punom šakom. Rekoh, nije krucijalno, al sam primjetio.

Umjetnički filteri su samo fora koja se čini kul, shiny i zabavno. U praksi, nepotrebno. Nemoj samo na temelju toga kupit E-620 :lol:

Najnegativnija stvar (koja je vjerojatno samo moj peh): kad sam ga kupio, prvi dan se pokvario okidač ili nešto, nije reagirao, nije fokusirao, okidao, nula bodova. Dobio novo tijelo fotića. Nedavno, crko mehanizam koji pomiče ono zrcalo koje usmjerava sliku u viewfinder, srećom vrijedi mi još garancija. Servis je doduše u češkoj, ali može se dobiti zamjenski fotić dok je ovaj na servisu (neki slabiji, al bar nešto). Vjerojatno je to čista slučajnost, po netu nisam vidio da se ljudi masovno žale na crkavanje 620ice. :roll:

Sve u svemu, meni je taj fotić super. Stalno gledam razne modele po webu, i i dalje ne vidim neki kojeg bi kupio umjesto E-620. Bolji od njega su dosta skuplji, npr Oly E30 ili Pentax K-7. Jeftiniji kao npr Pentax Kx mi se osobno nije svidio jer ne vidiš autofocus točke u viewfinderu. Canoni i Nikoni su mi se činili skuplji, možda ima neki model s kojim bolje prođeš nego s ovim, ja ga nisam našao. Jedino u čem prednjače druge firme (po onom što sam našao na netu) je što se bolje ponašaju što se tiče šuma, u mraku, visokim ISO itd itd.

Nadam se da sam bio od pomoći. :geek:

Vrh

PostPostano: 22 tra 2010, 13:08 

Hvala ti Gnomix na iscrpnom izvješću! Osvrnula bih se malo na tvoj post i postavila ti još par pitanjca!

Umjetnički filteri... Iskreno, oni su me dosta privukli ka Oly-u, jer nisam primjetila da ih itko drugi ima. E sad-zašto kažeš - nepotrebno? Obzirom da do daljnjega nisam u mogućnosti obrađivati fotke u photoshopu, činilo mi se kao simpa mogućnost. Da li si fotkao sa njima, kako ispada? Ima li veze sa onim fotkama što prezentiraju na svojoj stranici?

Boja/ton fotke... Trenutno fotkam sa Fuji-em, primjetila sam da sve što ima veze sa zelenim tonovima ispada prekrasno, no fotke sa mora, boja vode, to uvijek nekako naginje na zelenu. Jednom sam fotkala sa Oly-em, (tzv. "idiotom"), more, voda, dobivala sam prekrasnu plavu nijansu. (I to je jedan od razloga zašto bih kupila Oly). Da li je moguće da Oly naginje na plavo, Fuji na zeleno itd... (nadam se da si shvatio pitanje :roll: )

Da li njegovi objektivi imaju u sebi stabilizaciju? I što ti misliš-da li je bolje imati stabilizaciju u tjelu ili u objektivima?

Naišla sam na Canon EOS 450D sa objektivima: EFS 18-55IS i EFS 55-250IS za 5.360 kn. Što misliš o tome?

I za kraj-rado bih vidjela neke tvoje fotke snimane sa dotičnim mališom, pa ako imaš kakav link...

Vrh

PostPostano: 22 tra 2010, 13:30 

Ako ne mislis obradjivati fotke, nego ces vecinom raditi JPEGove direktno iz aparata, preporucam Olympus, jer ima bolji JPEG engine. Takodjer, ako ces se oslanjati na fotke direktno iz aparata onda obavezno fotoaparate probaj dobro isprobati jer ce se boje dosta razlikovati.
Ako zelis sustav koji ces moci kasnije puno nadograditi i poboljsati, te imas viska novaca za sve te nadogradnje, uzmi Canon.
Ako zelis sustav koji puno daje za male novce, dosta toga je vec ugradjeno i u bazicne aparate (kontrola bljeskalica, npr.), uzmi Olympus.
Razmotri i Pentax, takodjer puno stvari za male novce.

Samo mojih 5 centa, kako bi Ameri rekli 8-)

Only a fool never changes his mind. A wise man has a theory and if a fact comes along that changes that theory, he throws out the theory. A fool believes that if a fact comes along that changes the theory, he throws out the fact.

Photography wise, there's nothing a Saturation -1 couldn't handle.

Vrh

PostPostano: 25 tra 2010, 18:52 

Koliko znam, olympusovi objektivi nemaju stabilizaciju u sebi, nego je u tijelu. Meni se to svidja jer imas stabilizaciju koji god objektiv da staviš. Ja zasad ionako imam samo ona dva kit objektiva i stabilizacija je ok. Osjeti se razlika.

Umjetnički filtri... ha neznam, probao sa s njima fotkat, bili su mi fora neko vrijeme, ali to se sve da izvesti u postprodukciji. Ako ne mislis obradjivati fotke ikako na kompu, onda prouci kakve efekte dobijes sa tim filterima tj. da li ti je to bitno.
Ja bih ti rađe preporučio da se ipak pozabaviš postprodukcijom, ondnosno photoshopiranjem. Osim što možeš fakat sredit slike da izgledaju bolje, možeš izvoditi razne stvari i umjetnički se izraziti. I zabavno je, meni. :)

Evo dva primjera što dobiješ sa filterima:
grainy film filter:
http://pticica.gorila.hr/slike/urban-discipline/849640

pin hole filter:
http://pticica.gorila.hr/slike/per-aspera/836157

Možeš prolistati galeriju, fotke iz 2010 su fotkane sa E-620.

Btw, ako slikaš u RAW formatu, možeš naknadno primjeniti te filtere u Olympus Master programu, koji dobiješ sa fotićem.

Što se pak boja tiče... ne znam da li oly vuče na neku boju. U biti ovisi o tome kako postavis white balance. Ja imam iskustva samo sa olympusima (i nekad davno neki panasonic) tako da ne mogu procijenit kako se koji odnosi prema bojama.

Za canona će ti bolje reći netko ko ga ima... :)

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir: