fot-o-grafiti.hr

Forum za polaznike tečajeva
Sada je: 26 stu 2020, 19:54.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
PostPostano: 23 tra 2009, 08:57 

Bok ljudi!

Zanima me jel još netko ima Alphu (koja nije Alpha 900) i da je nezadovoljan optičkim tražilom po pitanju ručnog fokusiranja? Moja Alpha 300 od mene očekuje da u sitnom tražilu procjenim jesam li nešto dobro fokusirao ili nisam, samo na temelju oštrine slike koju vidim. Ne znam kak vi, al ja se znam preć. U biti, ovo me zanima i za ostale DSLR-ove - jel vi imate isto samo vlastitu procjenu na raspolaganju? Svi ne-digitalni SLR-ovi koje sam imao priliku vidjeti su imali "split focus screen" (pomoć sa terminologijom je dobrodošla :) ), tj. imali su onaj kružić u sredini, podijeljen na gornju i donju polutku, a horizontalna linija u sredini služi za pomoć pri ručnom fokusiranju, itd., itd... Mislio sam da će to imati i aparat koji kupujem, nije mi palo na pamet provjeravati. Pa me zanima ima li među vama netko tko je to mijenjao na svom aparatu?

U svakom slučaju to planiram mijenjati (već sam naručio zamjensko stakalce), a kako je to dosta pipkavo za zamijeniti, zanimaju me iskustva drugih, koji su bili nezadovoljni prije mene :) Dodatno, računam da bi ta modifikacija mogla imati utjecaj na svjetlomjer - jesam li paranoičan i ako nisam, ima li tu pomoći ikakve? Tj. jel ima nekakva mogućnost rekalibracije u nekakvom servisu negdje nešto išta?

Vrh

PostPostano: 23 tra 2009, 20:25 

Ja imam A100, takoder nezadovoljan. Medutim ne toliko zbog trazila, za cjenu aparat je super. I fakat se ok vidi. Cuo sam da 300 i 350 imaju najlosije opticko trazilo od svih Alfi :-(
Mene nervira manualni fokus na kit objektivu 18-70, sa hodom od 2cm nema se kaj fino fokusirat.
Split focus screen je zakon stavar! Ali sam cuo da nije samo stvar u foticu, vec jedan dio tog mehanizma se nalazi u objektivu. Nadam se da sam krivo cuo jer bi i ja volio imat split focus scree.

Vrh

PostPostano: 23 tra 2009, 20:51 

I ja se nadam da si krivo čuo. No, kako je to već naručeno, bumo provjerili iz prve ruke :)

E da, kad pričam o zamjeni, mislim na ovu kombinaciju:

http://haodascreen.com/sifs.aspx
http://www.photoclubalpha.com/2007/06/09/the-haoda-split-imagemicroprism-screen/

Uglavnom, planiram to zamijeniti čim stigne, pa šta bude.

Vrh

PostPostano: 25 tra 2009, 17:48 
Site Admin

Split fokus je bio na aparatima koji su imali samo ručno izoštravanje, mislim da nije problem u objektivu, ja sam recimo imao nekad aparat u kojem sam promijenio obično fokus staklo (s mikroprizmama) sa split focus screenom i sve je radilo i dalje normalno, ali mi se smanjila svjetloća tražila.

AF aparati obično imaju focus confirmation - iako fokusiraš ručno on ti zasvjetli na nekoj od AF točaka kad na toj točki uhvaćen fokus - dakle daje ti potvrdu o mjestu fokusa, koja je eto ograničena na mjesta gdje se nalaze AF točke.

Vrh

PostPostano: 27 tra 2009, 15:20 

Taj focus confirmation... ja sam već bio uvjeren da mi se pričinjavao. Jednom davno mi se učinilo da sam to vidio, al od tada ne koristim ručni fokus u uvjetima u kojima autofokus radi. Kad malo fali svjetla taj AF confirmation mi ne funkcionira, čini mi se.

Vrh

PostPostano: 14 svi 2009, 12:10 

Stigao focus screen, mijenjao sam ga i evo kratkog izvještaja. Ovo je prvi put da sam radio ikakve zahvate na fotoaparatu pa dijelim to iskustvo sa vama :)

Paket je došao u obliku koverte, sa malom crnom kutijom unutra - svi dijelovi i materijali su u toj maloj kutijici. Upute ne dobivate printane, nego dođu mailom u obliku PDF dokumenta, a odnose se na neki Canon, ne znam napamet koji. Meni sa Sonyjem nisu bile korisne. Ja sam koristio upute za Alphu 100 (imam Alphu 300, vjerujem da je ista stvar) koje sam našao na Internetu. Uglavnom, osim focus screena, u paketu je pinceta, bijeli tanki komad plastike (s jedne strane ima oblik čačkalice, s druge je malo zadebljan - vrlo pogodno za ono što treba napraviti) i dve taaaaanke samoljepljive trakice koje vjerojatno imaju neku svrhu. Ako negdje piše koju, ko pročita nek mi javi. Neophodno je imati puhalicu u blizini.

Nije teško izvaditi stari focus screen (dalje: FS), kad skužiš kako maknuti metalnu zaštitu - a to je najbolje pročitati u uputama za vlastiti aparat. Umetnuti novi je još lakše (drag'n'drop), al onda počinju problemi. Naime, osim radnog (pravokutnog) dijela, FS ima i mali dodatni komad plastike na donjoj strani, koji služi za rukovanje stakalcem prilikom izmjene (tj. da sa pincetom imaš što uhvatiti dok umećeš staklo u fotić i dok vadiš staro). U mom slučaju se pokazalo da je taj komadić plastike malo predugačak, a kad kažem malo, onda mislim nešto manje od 1mm. Rezultat je da nije moguće dobiti dobru vertikalnu poziciju FS-a, pa se krug od FS-a i okvir (i središnji kvadratić) od autofocus stakla nikako ne mogu poravnati "po visini". Rješenje? Vadi stakalce van, uzmi sestrin pribor za nokte i turpijaj - ali eeekstremno oprezno i jako malo po jako malo :) Nakon 3 ciklusa "vadi - turpija - probaj opet" sam dobio ok vertikalnu poziciju. Nema tu pomoći, dio nije originalan i naprosto zato nije savršen. Ali probat ću to još malo naglasiti...

pažljivo sa tom turpijom

Horizontalno poravnanje se prema uputama dobije čuvenom metodom "vrati metalni pokrov na FS i lagano ga primjeni da se staklo može malo micati, gledaj kroz tražilo i lupaj aparat po lijevoj i desnoj strani dok ne dobiješ ok rezultat". Ne moram ni reć da se pritom pošemeri i ono šta si postigao/postigla sa vertikalnim poravnavanjem. Tako da sam prvo namjestio vertikalno poravnanje, poklopio FS i sa onom plastikom (čačkalicom) namjestio staklo po horizontali. Da, bilo je zajebancija i ne, nije sad savršeno i da, ipak je jedno zrnce prašine ili ogrebotina sad zauvijek tamo i da, baš me briga ;) Realno, jako sam zadovoljan rezultatom, kad se sve uzme u obzir. Minimalni je odmak i dalje prisutan, taman dovoljno minimalan da me psihički ne smeta, mada moglo bi biti još i gore, a da tehnički možeš koristiti fotoaparat bez smetnji.

Uglavnom, razlika u dimenzijama, odnosno nedostatak malih kružnih izbočenja za fiksiranje zamjenskog stakalca (originalno to ima) je uzrok svih problema. Računajte da ga se mora oprezno smjestiti, podesiti i polako fiksirati - dakle dosta posla koji zahtjeva oprez i strpljenje.

Što se funkcionalnosti tiče, za sada mi to radi okej i fino se slaže sa AF rezultatima po dobrom svjetlu. Jedine probleme još očekujem sa svjetlomjerom, koji je sad zapravo donekle prevaren, ali ne znam reći koliko.

Eto.

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži: