fot-o-grafiti.hr

Forum za polaznike tečajeva
Sada je: 24 stu 2020, 13:33.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 2 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
PostPostano: 23 sij 2010, 00:22 

Kako najbolje kalibrirati monitor, ali da to bude oku prihvatljivo(da nakon razvijanja fotki nebude opet onaj "joj efekt") i da bude čim jefinije(najbolje bi bilo da ništ ne košta) ? :D

Vrh

PostPostano: 23 sij 2010, 02:26 

karel je napisao/la:
Kako najbolje kalibrirati monitor, ali da to bude oku prihvatljivo(da nakon razvijanja fotki nebude opet onaj "joj efekt") i da bude čim jefinije(najbolje bi bilo da ništ ne košta) ? :D

Da ništ ne košta :D

Najbolje je otići tamo gdje razvijaš ili barem najčešće razvijaš fotografije i tražiti da ti daju fotku (testprint), na papiru i u elektronskom obliku, prema kojoj oni rade kalibraciju stroja za razvijanje.

Onda doma otvoriš fotku na kompjuteru, uspoređuješ sa onom na papiru i štelaš lagano monitor da to bude što sličnije.

Ako oni tako ne štelaju stroj pa kakti nemaju takvu fotku, možeš sam sebi napraviti neku sa raznim bojama: CMYK svaku posebno od pune boje do bijele sa recimo 20% razlike, znači jedno 5 nijansi po svakoj, to je sasvim dosta za uspoređivanje. To daš razviti, recimo 13 x 18 cm, i obavezno navedeš da se razvije BEZ IKAKVIH KOREKCIJA.

Tako sam barem ja radio prije i pokazalo se dosta praktično i jeftino ;) . Naravno ne treba očekivati previše identičan rezultat jer ipak je to usporedba 2 različita medija ali bi se onaj "joj efekt" ipak mogao dosta ublažiti.

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 2 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir: