fot-o-grafiti.hr

Forum za polaznike tečajeva
Sada je: 26 stu 2020, 18:21.

Vremenska zona: UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 18 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
PostPostano: 21 svi 2009, 01:26 

http://www.pressefotografforbundet.dk/i ... p?id=11708

Interesantan clanak o upotrebi photoshopa...

I kao sto sam naslov clanka kaze, prosudite sami... a ovdje slobodno iznesite misljenje :geek:

Vrh

PostPostano: 21 svi 2009, 08:41 

Oko upotrebe Photoshopa se lome koplja od kada je taj komad softvera ugledao svjetlo dana i od kada su se njime počeli baviti u komercijalne svrhe. Zapravo ništa novo pod neonom. Pitanje ja odlično, gdje je ta granica do koje je prihvatljiva obrada... Mislim da odgovor treba tražiti u namjeni fotografije. Da sada ne bih duljio i spamao temu, ukratko će iznijeti svoje mišljenje. Komercijalna uporaba vjerojatno ne poznaje nikakve granice i gotovo je nemoguće bilo kome zabranjivati ili ga ograničavati u fotošopiranju. Iza sve te industrije stoji ogromna lova, tako da se nitko u tom lancu neće samo tako odreći svog dijela kolača. Apstrakcija također ne poznaje granice, no motiv (barem bi trebalo tako biti) bi trebao biti izričaj autora, kojeg će s PS-om odraditi lakše nego nekim klasičnim postupkom.

Evo, baš smo raspravljali o moje dvije fotke koje sam fotošopirao i postavio na forum i koje su bile vezane uz 4-to snimanje na tečaju modne fotografije. Obje fotke je bilo moguće upravo tako snimiti, ali uz daleko više truda, vremena i utrošenog novca, Ovako je bilo brže, jednostavnije i jeftinije. Da li je to opravdano. Mislim da je, fotke su dobile na atraktivnosti i ne odlaze u sferu nerealnog, pa bih tu negdje i postavio granice.

Zadnja izmjena: lightman; 21 svi 2009, 09:41; ukupno mijenjano 3 put/a.

Vrh

PostPostano: 21 svi 2009, 09:10 
Šef smjene

Mislim da se prevelika fama diže oko uporabe fotošopa. Prije su se manipulacije slične ovoj radile u tamnim komorama i to prije 50 ili više godina.
Gledao sam prije par dana dokumentrac o prodaji fotografija na presižnim aukcijama i bila su dva printa od Ansela Adamsa - ista fotka. Razlika je u tome kaj ih je razvio u razmaku od 20 godina. Kasnije izrađena fotka izgleda fenomenalno u odnosu na raniju, čovjek je u 20 godina razvio superiorno umijeće razvijanja fotki.
Slična stvar je i sa fotošopom, treba ga koristit, ali i znati korisiti.
Za konkretan članak mislim da se prašina digla jer je u pitanju reportažna fotografija. Meni osobno ne smeta kako je dotični fotograf obradio svoje fotke, jesu malo "nabrijane", ali meni ne smeta.

Zadnja izmjena: Magda; 21 svi 2009, 10:33; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh

PostPostano: 21 svi 2009, 09:30 

Slažem se sa svim rečenim :) . Btw kad smo kod ps-a--- Magda jel ideš sad na naprednu digitalnu obradu??

Vrh

PostPostano: 21 svi 2009, 09:49 
Reći ću (za početak) samo jedno:

''Koristiti Photoshop da bi se stavio šlag na tortu, a ne da bi se od govna radila pita.''

Pardon maj frenč :mrgreen:

Vrh

PostPostano: 21 svi 2009, 10:26 
Šef smjene

Maya je napisao/la:
Slažem se sa svim rečenim :) . Btw kad smo kod ps-a--- Magda jel ideš sad na naprednu digitalnu obradu??

Prijavio sam Dariji, ali još nisam dobio odgovor.

Vrh

PostPostano: 21 svi 2009, 10:29 

Magda je napisao/la:
Mislim da se prevelika fama diže oko uporabe fotošopa. Prije su se manipulacije slične ovoj radile u tamnim komorama i to prije 50 ili više godina.
Gledao sam prije par dana dokumentrac o prodaji fotografija na presižnim aukcijama i bila su dva printa od Ansela Adamsa - ista fotka. Razlika je u tome kaj ih je razvio u razmaku od 20 godina. Kasnije izrađena fotka izgleda fenomenalno u odnosu na raniju, čovjek u 20 godina razvio superiorno umijeće razvijanja fotki.
Slična stvar je i sa fotošopom, treba ga koristit, ali i znati korisiti.
Za konkretan članak mislim da se prašina digla jer je u pitanju reportažna fotografija. Meni osobno ne smeta kako je dotični fotograf obradio svoje fotke, jesu malo "nabrijane", ali meni ne smeta.

Upravo tako, najpoznatija fotografska prijevara u ovom komadu svemira i bližoj okolici, napravljena je u tamnoj komori, mislim da je to bilo početkom 20-tog stoljeća ili ćak nešto ranije. Tek nakon više desetljeća otkrivena je prava istina i to priznanjem osobe koja je bila fotografirana i koja je u vrijeme nastanka fotografije bila dijete. Fotoshop nije ništa drugo do tamne komore u digitalnom obliku i zapravo je logičan odgovor digitalizaciji u fotografskom svijetu. Može se zaključiti da je uporaba PS-a stvar mašte, inspiracije i znanja autora koji ga koristi, a koliko će daleko u tome otići, vraća nas na priću o namjeni fotografije koja se obrađuje.

Vrh

PostPostano: 21 svi 2009, 10:46 

Lakeman je napisao/la:

''Koristiti Photoshop da bi se stavio šlag na tortu, a ne da bi se od govna radila pita.''

ovo mi se najvise svidja :)

Vrh

PostPostano: 21 svi 2009, 11:10 

He he zanimljiva tema za raspravu.

Photshop, da naravno, obavezno, ali ovisi kada, gdje i najvažnije KOLIKO!!!

Trenutni primjeri na linku su, po mom mišljenju, nekakve dokumentarističke fotke koje nikako ne bi trebale biti toliko različite od orginala. Ako je fotograf od toga htio dobiti neku umjetničku nabrijanu dramatičnu varijantu, tada je ta obrada u redu.

Koliko vidim radi se o fotografiji godine za nekakvu nagradu, gdje su jasno napisana pravila "must be a truthful representation of whatever happened in front of the camera during exposure". Međutim gospo'n fotograf je recimo tamo od one isprane odjeće na obrađenoj slici dobio krpice prekrasnih boja, kao da ih je tamo žena non stop prala sa onim "color magic-om" ili kaj već reklamiraju. Alooo, ako je smeđe nije crveno.

Normalno da ove fotke izgledaju dramatičnije sa prenapucanim bojama i tada imaju više šanse za osvajanje nagrade. Kao kad sportaš uzme doping, ima više šanse od drugih, ali to na natjecanju nije dozvoljeno, a ako se ne natječeš uzimaj kaj te veseli. Mislim da se tu gos'n Klavs Bo malo ipak previše zanio na Hue-Saturation varijanti , iako tvrdi da RAW-ovi nisu jednaki stvarnoj slici, i da postoji razlika u RAW konverterima, i ostale spike....

Vrh

PostPostano: 21 svi 2009, 11:11 

aneleh je napisao/la:
Lakeman je napisao/la:

ovo mi se najvise svidja :)

Yap, to je to, ukratko i jednostavno.

Vrh

PostPostano: 21 svi 2009, 11:22 

Magda je napisao/la:

I meni su definitivno bolje te obrađene, ali tu je problem baš u tim dozvoljenim i nadozvoljenim pravilima samog natjecanja, gdje je teško podvući crtu i reći tu je granica koja se ne smije prelaziti. Jer nije fora da nekom prođe nabrijana fotka, dok je drugi nije nabrijao jer misli da to nije dozvoljeno.

Vrh

PostPostano: 21 svi 2009, 11:23 
Site Admin

Kaj je ovo - ja premjestio temu u digitalnu obradu - a ona opet ovdje - onda nek tu i ostane pa ću je tamo izbrisati :x

Vrh

PostPostano: 21 svi 2009, 11:25 

Tiljak je napisao/la:
Kaj je ovo - ja premjestio temu u digitalnu obradu - a ona opet ovdje - onda nek tu i ostane pa ću je tamo izbrisati :x

Ej nemoj, pa je u digitalnoj obradi, stisni reload ili refresh ;)

Vrh

PostPostano: 21 svi 2009, 12:02 
Šef smjene

rizibizi je napisao/la:
Magda je napisao/la:

I meni su definitivno bolje te obrađene, ali tu je problem baš u tim dozvoljenim i nadozvoljenim pravilima samog natjecanja, gdje je teško podvući crtu i reći tu je granica koja se ne smije prelaziti. Jer nije fora da nekom prođe nabrijana fotka, dok je drugi nije nabrijao jer misli da to nije dozvoljeno.

Slažem se. Ponavljam, meni osobno ne smeta nabrijavanje, ali ako govorimo o nekom natjecanju koje ima definirane parametre za prihvaćanje/odbijanje fotki, onda treba biti neka crta koja se ne smije prelaziti. i žiri ju je podvukao. Na nekoj drugoj izložbi/natjecanju bi možda osovojila kakvu nagradu, ko zna...

Vrh

PostPostano: 21 svi 2009, 15:48 
Tiljak je napisao/la:

Kod prebacivanja teme, ako ne želiš da ostane na starom mjestu nekakav link na novo mjesto, onda je potrebno tamo odmah ne oznaciti ''Ostavi link na preusmjerenje''. U suprotnom je tema premještena, samo ostaje na starome mjestu link na novu lokaciju teme.

Vrh

PostPostano: 21 svi 2009, 17:47 

hm..što se tiče ovih konkretnih primjera na tom linku, moram se osvrnuti na fotku na kojoj stoji ona žena. U obrađenoj verziji mi se uopće ne sviđa jer je toliko preekstremno nabrijana da imam osjećaj da me napada iz svake točke svoje površine. Klaustrofobična je, nepregledna je i nigdje mi se pažnja ne zaustavlja, već samo lutam okom unaokolo pokušavajući se negdje zaustaviti i pritom izaziva nervozu u meni. A toga još više postanem svjesna kad nakon toga pogledam ispod toga original i odjednom skužim kako se sve smirilo i više ne skače na mene već me pušta da normalno gledam kadar.
Dobro dozirana dramatičnost ima poželjan efekt i privlači pažnju, ali pretjerano nabrijavanje samo čovjeka odvraća od daljnjeg gledanja slike. Barem je moje iskustvo takvo.

Vrh

PostPostano: 23 svi 2009, 16:27 

a ja sam taman to namjeravala postat ovdje ! :))

Vrh

PostPostano: 02 lip 2009, 16:37 

Obzirom da bi i slijepac vidio da su fotke fotoshopirane, a sudacki ziri si daje truda da experimentalno utvrduje koje su razlike izmedu sirovog RAW formata i konvertiranog Raw - a, prica ima poprilicno dublji sadrzaj. To sto neke grupacije u svijetu pokusavaju dekreditirati RAW format i gurat svoje interese (u startu im je uspijelo sa JPG formatom, pa su naletjeli na pametne i RAW format) nema nikakve veze sa fotografijom u sirem kontekstu poglavito ne sa umjetnickom, dokumentarnom i sl.

Nadrapali smo svi ako ovaj presedan koji je prosao u danskoj postane uvrijezeno pravilo, haha, no dobro ne svi, manjina ce od toga imati itekako velike koristi, govorim to kao sudac prvostupanjskog vijeca HOK-e.

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 18 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC [LJV]

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir: